Servikal özofagus onarımında serbest jejunum transferleri
Free jejunum transfers in cervical esophagus repair
- Tez No: 555027
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER ÖZTURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Baş boyun cerrahisi, rekonstrüksiyon teknikleri ile kombine edilen girişimlerdir. Hava yolu, sindirim yolunun başlangıcı olması nedeniyle uygulanan cerrahi girişimler sonucu fonksiyonel kayıplar ön planda olmaktadır. Günümüzde baş boyun cerrahisi sınırları mediastenle kafa tabanı arasında bir çizgi gösterir. Bu geniş anatomik bölgede gittikçe artan sıklıkta kanser olgusuyla karşılaşılmaktadır. Larenks ya da primer özofagus kaynaklı tümörler çoğu zaman geniş rezeksiyonlar gerektirir. Farengo-özofageal devamlılık başarılı rekonstrüktif tekniklerle mümkündür. Lokal flepler, pedikürlü flepler, konvensiyonel teknikler bu bölgede kullanılmıştır. Kanserde tedavi planlanırken fonksiyonlar da olabildiğince korunmalıdır. Mikrovasküler cerrahi serbest doku transferlerini gündeme getirmiştir. Geniş rezeksiyon sonrası bölgenin kapatılması yanında en iyi fonksiyonel ve kozmetik sonuçları elde etme yolları da aranmaktadır. Özofagus cerrahisi sonrası erken dönemde ağızdan beslenmeye geçiş, kısa sürede hastanın taburcu edilmesi, düşük morbidite ve kombine tedavi protokollerine uygun teknikler tercih edilmektedir. Serbest doku transferleri kliniğimizde 1991 yılından itibaren uygulanmaktadır. Bu çalışmada total larengofarenjektomi - servikal özofajektomi sonrası yaptığımız serbest jejunum transferlerinde uygulanan tekniği ve sonuçları sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
Free jejunal transfer (FJT) is the preferred method for the reconstruction after cervical esophagectomy. We present 10 cases of FJT performed in our clinic within 1992. The mean (±SD) age of the patients was 55.8±12.5 years (min. 38, max. 68). Two (20%) patients were women, while eight (80%) were men. All patients were candidates for esophagus repair due to cancer. An intestinal section at sufficient length with a vascular arch was prepared. Appropriate artery and veins were made readyin the neck. The bowel was resected and placed according to the isoperistaltic direction. Suturing was done with a 3/0 absorptive material as two layers to the tongue root and distal esophagus, including the mucosa and serosa. The arterial anastomoses were performed to one common carotid (tip to side), six facial, one lingual, one superior thyroid, and one carotid artery (tip to tip). Venous anastomoses were performed on six facial, three external jugulars, and one internal jugular vein.To monitor the transfer of the cervical region, the jejunum was prepared as a large and small segment on the same pedicle. Successful results were achieved in nine patients . The median anoxic period was 84 minutes. We conclude that free jejunal flaps have advantages over pedicled flaps and gastric transposition. Theyare easy to apply, physiological, and ideal in the surgical reconstruction of the cervical esophagus.