Reflü özofajit hastalarında servikal özofagus duvar kalınlığının transservikal ultrasonografi ve duvar sertliğinin acustic radiation force impulse (Arfi) elastosonografi ile değerlendirilmesi
Cervical esophagus in reflux esophagitis patients evaluation of wall thickness by transcervical ultrasonography and wall stiffness by acustic radiation force impulse (Arfi) elastosonography
- Tez No: 806236
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERCAN ÖZKAÇMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Çalışmamız reflü özofajit hastalarında servikal özofagus anterior duvar kalınlığı ile özofagus anterior duvar elastografisinin özofajit şiddetiyle arasındaki ilişkiyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Haziran 2022 ve Ocak 2023 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Gastroenteroloji kliniğine başvuran 18 yaş üstü endoskopik inceleme yapılan hastalar dahil edilmiştir. Çalışmaya 503 sayıda hasta dahil edildi. Hastaların 311 (%.61,8)'si kadın ve 193 (%38.2)'i erkekti. Hastaların yaşları 18-78 arasındaydı. İncelemeler tek radyolog tarafından hasta kliniğine, endoskopi bulgularına kör ve prospektif olarak gerçekleştirildi. B mode ultrasonda proksimal özofagus morfololojisi ve proksimal özofagus anterior duvarının total duvar kalınlığı, muskularis propia, submoza-mukoza (SM) kalınlıkları değerlendirildi. Bu bölgelerin ARFI elastografi tekniği ile shear wave değerleri ölçüldü. Reflü özofajit hastalarında duvar kalınlığı ve elastografi değerleri açısından cut-off belirlemek için ROC analizleri yapıldı. Gerekli istatistiksel analizler SPSS 25 istatistik yazılım programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Total duvar kalınlığı açısından reflü özofajit olmayan hastalar ile reflü özofajiti olan hastalar karşılaştırıldığında reflü özofajitli hastalarda kalınlık değerleri anlamlı şekilde yüksektir. ROC analizlerinde 2,35 mm cut off değerinde %67 sensitivite % 57 spesifite görülmüştür. Ortalama proksimal özofagus anterior duvar elastografi değerleri reflü özofajit olmayan hastalar ile reflü özofajit olan hastalar arasında reflü özofajitli hastalarda elastografi değerleri anlamlı şekilde düşüktür. ROC analizlerinde 2,08 m/s cut off değerinde %79 sensitivite % 81 spesifite görülmüştür. Sonuç: Yöremizde reflü özofajitin sık görülmesi nedeniyle reflü özofajitin tanısında ultrason elastografinin katkıda bulunacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the relationship between cervical esophageal anterior wall thickness and esophageal anterior wall elastography and esophageal esophagitis severity in patients with reflux esophagitis. Material and methods: Patients over 18 years of age who applied to the Gastroenterology Clinic of Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine Dursun Odabaş Medical Center between June 2022 and January 2023 and underwent endoscopic examination were included in this study. Of the patients, 311 (61.8%) were female and 193 (38.2%) were male. The ages of the patients ranged between 18-78 years. The examinations were performed prospectively by a single radiologist blinded to the patient's clinic and endoscopy findings. B mode ultrasound was used to evaluate the morphology of the proximal esophagus and the total wall thickness, muscularis propia, submucosamucosa (SM) thickness of the anterior wall of the proximal esophagus.Shear wave values of these regions were measured by ARFI elastography technique. ROC analyses were performed to determine cut-offs for wall thickness and elastography values in reflux esophagitis patients. The necessary statistical analyses were performed using SPSS 25 statistical software program. Results: When patients without reflux esophagitis and patients with reflux esophagitis were compared in terms of total wall thickness, the thickness values were significantly higher in patients with reflux esophagitis. ROC analyses showed 67% sensitivity and 57% specificity at a cut off value of 2.35 mm. Mean proximal esophageal anterior wall elastography values were significantly lower in patients with reflux esophagitis compared to patients without reflux esophagitis. ROC analysis showed 79% sensitivity and 81% specificity at a cut off value of 2.08 m/s. Conclusion: Since reflux esophagitis is common in our region, we think that ultrasound elastography will contribute to the diagnosis of reflux esophagitis.