Genel bütçeli idarelerde iç denetim sisteminin etkinliğinin değerlendirilmesi
Internal audit system efficiency evaluation at general budget institution
  1. Tez No: 555109
  2. Yazar: CEMİLE PARMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS CERAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı; kamu mali yönetim ve kontrol sisteminin en önemli bileşenlerinden birisi olan iç denetim sisteminin genel bütçeli idarelerdeki etkinliğini iç denetçiler vasıtasıyla değerlendirmek ve bu kapsamda çözüm önerileri sunmaktır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde iç denetimle ilgili kavramsal çerçeve, ikinci bölümde Türk kamu yönetiminde iç denetime geçiş süreci ve iç denetimle ilgili hukuki düzenlemeler anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise genel bütçe kapsamındaki idarelerde görev yapan iç denetçilerden anket yöntemiyle toplanan araştırma verileriyle ilgili değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; to evaluate the effectiveness of the internal auditing system, which is one of the most important elements of the new public financial management and control system, in the general budget administrations through internal auditors and to propose solutions in this context. The study consists of three parts. In the first part of the thesis, the conceptual framework related to internal auditing, in the second part the process of transition to internal auditing in Turkish public administration and legal regulations related to internal auditing are explained. In the third part, the evaluations about the survey data collected from the internal auditors working in the administrations within the scope of the general budget are given.