Yahya Kemal Beyatlı'nın şiirlerinin söz varlığı ve söz dizimi
Yahya Kemal Beyatli's presence and syntax i̇n poems
- Tez No: 555315
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MEHDİ ERGÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 429
Özet
Her medeniyetin büyük şairleri olur. Bu araştırmada ele aldığımız konu Türk kültür ve medeniyetinin son büyük şairi olan Yahya Kemal, dönemin öncü şahsiyetlerindendir. Şair Yahya Kemal'in fikirleri günümüz için bize yeni ufuklar açacaktır diyebiliriz. Yahya Kemal XX. yüzyılda en güzel şiirlerini yazmıştır. Bu yüzden de Türk şiirine güçlü bir ses ve soluk getirmiştir. Şair şiirlerinde, tarihimizi, musikimizi, değerlerimizi, bütün kültür varlığımızı, medeniyetimizi ideolojiye bulandırmadan en güzel şekilde ona sanat değeri işlemiştir. Çalıştığım konu: Yahya Kemal Beyatlı'nın Şiirlerinin Söz Varlığı ve Söz Dizimi adlı tezimiz giriş ve üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Yahya Kemal'in hayatı, sanatı ve edebi eserleri hakkında bilgi verildi. Birinci bölümde Yahya Kemal'in beş şiir kitabında yer alan, daha doğrusu kelime grupları oluşturan ad tamlamaları, sıfat tamlamaları, Arapça-Farsça tamlamalar, sıfat fiil grubu, zarf fiil grubu, ad fiil grubu, tekrar grubu, edat grubu, bağlama grubu, unvan grubu, birleşik isim grubu, ünlem grubu, sayı grubu, birleşik fiil grubu, aitlik grubu ve kısaltma grupları alfabetik sıralamasına göre, kitabın adını kısaltılmış harflerle (KGK, EŞR, R, HRTS, BŞ gibi) sıra numarasıyla gösterdik. Yaptığımız çalışmada 2913 kelime grubu tespit ettik. İkinci bölümde Yahya Kemal'in şiirlerindeki cümle tiplerini örnekler vererek sayısal verilerle gösterdik. Üçüncü bölümde ise, Yahya Kemal Beyatlı'nın şiirlerinde kelime kadrosunun dizinini hazırladık. Şiirlerdeki söz varlığını ortaya koyduğumuz bu çalışmamızda toplam madde başı kelime 4514, ekler ve tekrarlarla toplam 18,362 kelime, dizini sözlük gibi de kullandık. Sonunda faydalandığım kaynak eserleri göstererek bitirdik.
Özet (Çeviri)
Every civilization has great poets. This research, which we have done as the last great poet of Turkish culture and civilization that is known as Jahja Kemal, one of the main personalities of the period. The poet has presented many important ideas, which are permanent, in that time when the country needed the most. We can say that the ideas of Yahya Kemal's poet will open new horizons for us til to the light of the sun. Yahya Kemal in the 20'th century wrote the most beautiful poems of the century. Where, she has brought a powerful voice and spirit into Turkish poetry. According to him, the poetry above all is language, order and harmony. Poets poetry, history, music, our values, and all our cultural existence, civilization, ideology, the most beautiful way to make that artistic value. My Thesis is: Introduction to Yahya Kemal Beyatli Poetry Thesis (Word Groups - Kinds of Sentence - Index) and three main parts. (Word Groups - Types of Phrases - Index) and three main parts. In the introduction, I have given information about his life, art and literary works of Yahya Kemal. In the first part, in the five Yahya Kemal poetry books, there are a lot of adverb words that make up the groups of the word verbs, the composite verbs, the respective group, and the groups of abbreviations. In this work that we did, we found 2913 group of words. In the second part, I have given examples of sentence types in Yahya Kemal's poems, so I have presented them numerically.In the third chapter, I have presented the index of the word cadres in the poems of Yahya Kemal Beyatli. In this work we have detected the existence of words in poetry, a total head word 4514, inserts end repeats a total of 18,362 words, which are also used as dictionaries. I have finished my Thesis by presenting the sources from that I served.