Kurumsal yönetim ile bankaların finansal performansı arasındaki ilişki: Bist kurumsal yönetim endeksindeki bankalar üzerine bir araştırma
The relationship between corporate governance and the financial performance of banks: A research on banks in the corporate governance index
  1. Tez No: 634413
  2. Yazar: ŞADİYE AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL ELAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Küreselleşmeyle birlikte ortaya çıkan ekonomik krizlerin çoğunun sebebi, kurumsal yönetim süreçlerinin yeterli ve anlamlı düzeyde uygulanmaması olarak görülmektedir. Bu durum ise son yıllarda kurumsal yönetimin değeri ve ciddiyetini önemli derecede arttırmaktadır. Bu bağlamda kurumsal yönetim; işletmelerin hedef ve amaçlarının nasıl ve hangi yollarla gerçekleştirileceğini ortaya koymaktadır. Özellikle işletmelerdeki yolsuzluğun önlenmesi, işletmenin yönetimi altındaki kaynakların art niyetli kullanımının engellenmesi, sahip olunan gücün art niyetli kullanımını engellenmesi ve işletme yönetiminin paydaşlara baskı yapmasının engellenmesi için kurumsal yönetimin etkin ve verimli kullanılması gerekmektedir. Bu araştırmanın amacı 2014-2018 döneminde hisse senetleri BIST'te işlem gören kurumsal yönetim derecelendirme notları duyurusu yapılan ve XKRUY'da yer alan 49 firma içerisinden 6 bankanın finansal performanslarının değerlendirilmesidir. Bu kapsamda performans değerlendirilmesinde çok kriterli karar analizlerinden TOPSIS yöntemi kullanılarak, bankaların yıllar bazında performansını ölçmek ve firmaların Kurumsal Yönetim Endeks değerleri ile karşılaştırmak hedeflenmektedir. Araştırma kapsamında yer alan 6 bankaya ait bilgiler KAP (Kamuyu Aydınlatma Platformu), hisse senetlerine ait finansal rasyo değerleri FİNNET Elektronik Yayıncılık Data İletişim'den elde edilmiştir. Yapılan analizler sonrasında ulaşılan bulgulara göre; finansal rasyo değerlerine göre, yapılan sıralamalara göre firmalar kurumsal açıdan başarılı olarak görülmektedir. Ancak finansal rasyo çeşitleri değiştikçe sıralama da değişebilecektir. Endekste yer alan bankalar farklı derecelendirme şirketleri tarafından farklı kriterlere göre ölçüldüğünden tek bir değer üzerinden aynı kriterlere göre değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu açıdan, bankaların (veya firmaların) derecelendirmesi için ulusal ve uluslararası standartlara göre kriterlerin belirlenmesi uygun olacaktır.
Özet (Çeviri)
The reason for most of the economic crises that occur with globalization is seen as the inadequate and meaningful implementation of corporate governance processes. This situation has significantly increased the value and seriousness of corporate governance in recent years. In this context, corporate governance; It reveals how and in what ways the businesses' goals and objectives will be achieved. Especially, corporate management should be used effectively and efficiently in order to prevent corruption in enterprises, prevent the malicious use of resources under the management of the enterprise, prevent the malicious use of the power owned and prevent the management from pressing the stakeholders. The purpose of this research is to evaluate the financial performance of 6 banks out of 49 firms in XKRUY whose corporate governance ratings were announced in the 2014-2018 period. In this context, it is aimed to measure the performance of banks on the basis of years and compare them with the Corporate Governance Index values by using the TOPSIS method, which is a Multiple Criteria Decision Analysis. Informations on 6 banks within the scope of the research were obtained from KAP (Public Disclosure Platform), financial ratio values of stocks from FINNET Electronic Publishing Data Communication. However, as the types of financial ratios kinds, the ranking may change. Since the banks in the index are measured according to different criteria by different rating companies, it is not possible to evaluate them according to the same criteria over a single value. In this respect, it will be appropriate to set criteria according to national and international standards for the rating of banks (or companies).