Görsel mağazacılıkta iç mekân tasarım unsurlarının müşteri alışveriş davranışlarına etkisi: Perakende mobilya mağazası örneği
Effects of interior design components on customer shopping behaviors in visual mechandising: The case of retail furniture store
  1. Tez No: 555394
  2. Yazar: ÇİSEM OĞUZHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TUNA ULTAV
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, İşletme, Interior Design and Decoration, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Bu tezin amacı, müşteri memnuniyeti oluşturan mağaza iç mekân tasarım unsurlarını belirleyerek, bu unsurların müşteri alışveriş davranışları üzerindeki etkilerini mobilya sektörü özelinde bir alan çalışması ile ortaya koymaktır. Perakende mobilya mağazalarında, dikkat edilmesi gereken iç mekân tasarım unsurlarının belirlenmesi ve bu bağlamda mobilya mağazaları için yol gösterici olması amaçlanmıştır. Çalışmada niteliksel ve niceliksel analizlerden oluşan karma bir metot kullanılmıştır. Duyusal mağaza deneyimi yaratan iç mekân tasarım bileşenlerinin, alışveriş davranışları ile bağlantısının ortaya koyulabilmesi için öncelikle memnuniyet verici mağaza deneyimleri yaratan iç mekân tasarım unsurları belirlenmiştir. Alan çalışması kapsamında gözlem, fotoğraf çekimi, anket ve yüz yüze görüşme teknikleri uygulanmıştır. Anket sonuçlarına ve istatistiksel analizlere ilişkin tablo ve yorumlara detaylı olarak yer verilmiştir. Çalışma sonucunda, iç mekâna ait unsurların da yardımı ile tasarlanan ve müşterilerin duyularına hitap eden keyifli mağaza ortamlarının mekânsal memnuniyet yaratmak için önemli olduğu saptanmıştır. Mekânsal memnuniyet yaratan mağaza atmosferi ve atmosferi oluşturan bileşenlerin tüketicilerin alışveriş deneyimini pozitif hale getirdiği ve alışveriş davranışlarını olumlu şekilde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the design elements of the store interiors that provide in-store pleasantness and to expose the effects of these design elements on shopping behaviors with a case study in furniture industry. It is indented to determine interior design components that need to be taken into consideration in retail furniture stores and to provide guidance for furniture stores. In this study, combination of qualitative and quantitative methods have been employed. Interior design components that create pleasurable in-stores experience initially identified in order to determine the connection between interior design components that create multi-sensory store experiences and shopping behavior. Fieldwork included observational strategies, photo-shootings, survey studies and face-to-face interview. Outcomes of the surveys and statistical analysis are detailed via tables and commentaries throughout the thesis. As a result of this research, it has been revealed that designing appealing store atmospheres that stimulate senses with the help of interior design components are important for creating in-store pleasantness on customers. It has been indicated that store atmosphere and atmospheric components that creates pleasantness affect customers' shopping behavior and experience positively.