Projections of Ancient Greek tragedies in the movie of 'Killing of a sacred deer'
Antik Yunan tragedyalarının 'Kutsal Geyiğin Ölümü' filmindeki izdüşümleri
- Tez No: 555395
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN BÜKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Sinemanın da sahip olduğu klasik anlatı yapısı, temellerini Aristoteles'in Poetika kitabında yer verdiği 'Tragedya' tanımlamalarından almaktadır. Poetika, tarih boyunca sayısız yazar, düşünür ve sanatçıyı etkilemiş klasik bir kitap niteliğinde olmaktadır. Öncelikle şiir, özellikle de tiyatro ama buradan yola çıkarak tüm estetik evren için kutsal kitap görevini görmektedir. Binlerce yıl önce yazılmış olmasına rağmen, yaşadığımız yüzyılda bile hikayeyi oluştururken kullanılacak bir başvuru kitabıdır. Projections Of Ancient Greek Tragedies In The Movie Of 'Killing Of A Sacred Deer' adlı bu tezde nitel bir araştırma yapılmış olup, Poetika'da anlatılan Antik Yunan Tragedyalarının doğuşunu, yazım kurallarını, tragedyanın öğelerini açıklayarak; tragedyada uyulması gereken kuralların günümüz filmlerinden, Yorgos Lanthimos'un yönettiği, The Killing of a Sacred Deer filminde uygulanıp uygulanamayacağını, Poetika ile karşılaştırmalı olarak incelemektir. Poetika'da açıklanan altı öğenin, bu filme uygulanabildiği ancak dönemin değişimi ve teknolojinin gelişimi sebebiyle bu öğelerin Lanthimos tarafından uyarlandığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The classical narrative structure, which is also owned by cinema, derives its foundations from the 'Tragedy' definitions of Aristotle's Poetics. Aristotle's Poetics, is a“classic”book that has influenced countless writers, philosopher and artists throughout history. It functions as a holy book for primarily poem -especially theatre- and starting from this point of view; all universe of asthetics. Although it was written thousands of years ago it is still a reference book in wiriting a story even in the century we are living in. In this thesis;“Projections Of Ancient Greek Tragedies In The Movie Of 'Killing Of A Sacred Deer' ”, birth of Ancient Greek tragedies, writing rules/formats and the elements of tragedy has been explained. A qualitative research technique has been conducted on the purpose of examining if the rules applied in“tragedy”can also be applied in modern day films. The film“The Killing of a Sacred Deer”which is directed by Yorgos Lanthimos was selected as the sample of this thesis for the comparative analysis with Poetics. It was observed that the six elements of Poetics can be applied to this film however; the change of era and the advancements in technology induced Lanthimos to adapt these six elements.