Sağlık örgütlerinde kalite yönetim unsuru olarak süreç yönetimi
Process management as an element of quality management in healthcare
  1. Tez No: 555405
  2. Yazar: OSMAN ÖZGÜR KUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TALAT FİRLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
İnsan hayatının paha biçilmez değeri, sağlık hizmetine yönelik çalışmaları ve yatırımları arttırmaktadır. Sağlık kurumlarının ileri seviyede uzmanlaşmış kadrosu, eşgüdüm içinde çalışması gereken, hataya yer olmayan, aşırı karmaşık bir sistemi vardır. Emek, kaynak israf etmeyen, yüksek verimli bir şekilde değer yaratan çağcıl yönetimlere ihtiyaç vardır. Ancak sağlık hizmetlerinde teknolojik gelişmelerle idari faaliyetler aynı hızda ilerleyememektedir. Hızlı değişime ayak uydurmak için sağlık örgütlerinin doğasına uygun yönetsel faaliyetler gerekmektedir. Süreç yönetimi ve süreçlerle yönetim kalite yönetim sistemlerinde vurgulanan önemli unsurlardır. Çağcıl yönetim yaklaşımları ve kalite yönetim sistemleri bu yüzden süreç yönetimi üzerinde durmaktadırlar. Çalışmada tarihçi metot ve kaynak taraması tekniği esas alınmıştır. Sağlık kurumlarının hizmet ve hizmet üretim süreci fevkalade karmaşıktır. Dinamik ve birbiriyle etkileşen İç ve dış ortama sahip açık sistemlerdir. Gelecekte de hizmet vermeye devem etmek isteyen her işletme gibi sağlık kurumları da önlemlerini almalıdırlar.
Özet (Çeviri)
Investments on healthcare services have become in huge amount because of the priceless value of human life. There need to be up-to-date managements which makes the organization highly efficient, value producable but not waste the labor and source. Healthcare institution are complex systems that there are specialists, no place for fail and everybody must work in coordination. But technologic improvements and managerial actions are not with the same speed. There must be a management activity which is appropriate to healthcare services' natura to keep pace this high speed situation. Process management and management with processes are importante elements which are emphasised in quality management systems. Up to date management approaches and quality management systems emphasise on the process management. This study based on historian method and literature review. Serving and service producing of healthcare institutions are extremely complex processes. Dynamic and interacting structure of inner and outer environments of healthcare institutions are open systems. Healthcare organizations which want tobe alive in the future, must take their precaution.