Çalışma hayatının temel özellikleri, sağlık kurumlarında tükenmişlik
The basics of work life, structure of health institutions
  1. Tez No: 555409
  2. Yazar: ZEYNEP CİVELEKOĞLU CEVAHİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tükenmişlik, son zamanlarda çalışma hayatında çok fazla karşılaşılan sorunlardan biridir. Tükenmişlik, her çalışanın yaşayabileceği bir sendromdur. Tükenmişlik her meslek grubunda oraya çıkabilen bir sendrom olmasına rağmen, en çok görülen meslek gruplarından biri sağlık çalışanlarıdır. Bu çalışmada, sağlık çalışanlarının tükenmesine sebep olan kişisel ve mesleki problemlerden bahsedilmiş, tükenmişlikle baş etmede etkili çözüm önerileri anlatılmıştır. Çalışmada tarihçi metot ve kaynak taraması tekniğinden yararlanılmıştır ve bazı kısımlarda mesleki deneyimlere de yer verilmiştir. Sağlık çalışanları, duygusal emek isteyen iş yaptıkları için, işin çalışana yüklediği manevi sorumluluk da oldukça fazladır. Hizmet sunulan grubun insanlar olması, bu işin çalışana yüklediği sorumluluğu da arttırmaktadır. Yapılan çalışmalarda sağlık çalışanlarının, mesleki zorluklar yüzünden fiziksel, ruhsal birçok sorun yaşadığı, bu sorunların sağlık çalışanlarını yıprattığı ve tükettiği belirtilmiştir. Çalışma koşulları iyileştirildiğinde, yönetim tarafından yapılan eğitimlerle mesleki algı iyileştirildiğinde, sağlık çalışanlarının tükenmişlik yaşama olasılıklarının azaldığı görülmüştür. Tükenmişlikle baş etmek için, öncelikle kişilerin tükendiklerinin farkında olması gerektiği yapılan araştırmaların ortak sonucudur.
Özet (Çeviri)
Burnout is one of the most frequently encountered problems in working life. Burnout is a syndrome that every employee can experience. Although burnout is a syndrome in every occupational group, one of the most common occupational groups is health workers. In this study, personal and professional problems that cause health workers to be exhausted have been mentioned, and effective solutions to deal with burnout have been explained. In this study, historical method and source scanning technique has been utilized and some parts have been included in professional experience. Since the health care workers are doing the job that requires emotional labor, the responsibility of the employee is also very high. The fact that the people in the group being served is also increasing the responsibility of the work. In the studies, it was stated that health care workers experienced many physical and psychological problems due to their professional difficulties, and that these problems were deteriorating and consuming health workers. When the working conditions are improved, it is seen that the health workers' chance of burnout decreases when professional perception is improved by the trainings conducted by management. In order to cope with burnout, it is primarily the result of research that people should be aware of what they are consuming.