The impact of work environment on job satisfaction mediated with organizational culture
Organizasyonel kültür ile çalışanların iş memnuniyetinin çalışma hayatı üzerindeki etkisi
- Tez No: 555447
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BESKESE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yönetim literatüründe çalışanların fiziksel ve zihinsel olarak iyi olmalarının, iş kalitesi ve genel iş sonuçları üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğuna birçok kez şahit olunmuştur.Bu nedenle, çağdaş iş hayatında, şirketlerin çoğu, çalışma ortamına, kurum kültürüne ve iş memnuniyetine büyük önem vermektedir. Bu unsurların birbirlerini nasıl etkilediğini inceleyen bu çalışmada, çalışma ortamının iş tatmini ile ilişkisini ve kurum kültürünün bu ilişki üzerine arabuluculuk etkisini tanımlaması amaçlanmaktadır. Bir anket çalışmasına göre, yapısal hipotezleri test etmek için, yapısal eşitlik modellemesi (SEM) kullanılmıştır ve yapılan üç hipotezin tümü doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the management literature, it has been concluded many times that the employees' physical and mental well-being has a direct effect on the quality of work and overall business results. This is why, in the contemporary business life, most of the companies pay sincere attention to work environment, organizational culture and job satisfaction. In search of how those elements affect each other, this study aims to identify the work environment's relationship with job satisfaction, and the mediation effect of organizational culture on this relationship. Upon a survey study, structural equation modeling (SEM) is used to test the built hypotheses and all of the three hypotheses built are confirmed.