Lider üye etkileşimi ile iş yaşamında mutluluk arasındaki ilişkide işe adanmışlığın aracı rolü: Otomotiv sektöründe bir uygulama
The mediating role of work engagement in the relationship between leader member interaction and happiness at work: An application in the automotive industry
- Tez No: 876342
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Günümüzde işletmeler verimliliğin üst seviyeye taşınmasında önemli olan çalışan performanslarının artırılması konusunda etkili faktörleri destekleyerek sürdürülebilir rekabet gücü sağlamaya çalışmaktadır. İş yerinde mutluluk, çalışanların verimliliğini artıran önemli bir faktördür. İnsanların hayatlarını bütün olarak nasıl deneyimledikleri ve değerlendirdikleri şeklinde tanımlanan mutluluğun oluşmasında doğrudan ve dolaylı pek çok faktör yer almaktadır. İş yerinde mutluluğun algılanmasında liderin ve liderle olan etkileşimin önemli etkileri olduğu araştırılmıştır. Lider üye etkileşiminin liderden memnun olma, örgütsel anlamda bağlılık, iş performansı, çalışanların yetkinliği, işten ayrılma niyeti ve iyi olma hali gibi kavramlarla yakından ilişkili olduğu bilinmektedir. Lider üye etkileşiminin çalışan mutluluğuna olumlu etkisinin artırılmasında rolü olan pek çok değişkenden birisi de işe adanmışlıktır. Pozitif psikoloji yaklaşımını ifade eden işe adanmışlık; çalışanların işine ve işletmeye karşı olumlu duygular beslemesini, yaptıkları işleri daha anlamlı hale getirmesini, iş yüklerinin altından kalkabilmesini ve işleriyle alakalı geleceklerinin olumlu yönde şekillenmesini sağlamaktadır. Bu çalışmada otomobil sektörü çalışanları (n=334) üzerinde yapılan ampirik bir çalışmayla lider üye etkileşiminin çalışan mutluluğuna etkisi ve bu etkide işe adanmışlığın aracılık rolü incelenmiştir. Elde edilen bulgular otomotiv sektöründe çalışanların lider üye etkileşimi algıları ile mutluluk düzeyleri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Yürütülen analizler sonucunda lider üye etkileşiminin üzerinde aracılık rolü araştırılan işe adanmışlık ile pozitif ve anlamlı bir ilişkisi olduğu belirlenmiştir. Analizler işe adanmışlık ile mutluluk arasında da anlamlı ilişki olduğunu göstermiştir. Elde edilen bulgular, lider üye etkileşimi ile çalışan mutluluğu arasındaki ilişkide işe adanmışlığın kısmi aracılık rolü olduğunu göstermiştir. Araştırma sonuçlarının işletme yöneticilerine çalışanların performanslarının artırılmasında ve rekabet üstünlüğü sağlama sürecinde yol gösterebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
There exists a strong relationship between workplace happiness and employee productivity. Happy employees tend to be more committed to their work and exhibit higher levels of motivation. Workplace happiness is associated with the presence of an environment where employees' emotional and psychological needs are met. Happy employees experience higher job satisfaction and a sense of loyalty. Research indicates that happy employees demonstrate lower absenteeism rates, make fewer mistakes. One of the many variables that contribute to increasing the positive impact of leader member exchange quality on employee happiness is work engagement. Work engagement, which represents the positive emotions employees harbour towards their work and organization, enables them to find meaning in their tasks, cope with workloads, and have positive expectations for their future related to their work. This study examines the impact of leader-member exchange quality on employee happiness and the mediating role of work engagement using an empirical study conducted on employees in the automotive sector (n=334). The findings demonstrate a positive and significant relationship between perceptions of leader member exchange quality and happiness levels among automotive sector employees. The conducted analyses also determine a positive and significant relationship between the mediating role of work engagement and leader-member exchange quality. The analyses indicate a significant relationship between work engagement and happiness. The findings suggest that work engagement partially mediates the relationship between leader member exchange quality and employee happiness. It is believed that the research results can guide business managers in enhancing performance and gaining a competitive advantage.