Irak Türkmen Türkçesi ile yazılan halk şiirleri üzerine bir dil bilgisi incelemesi
An analysis on folk poems written with Iraq Turkmen Turkish
- Tez No: 555488
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Irak Türkmen Türkçesi, Türkçenin Doğu Oğuzca grubuna dâhil edilmektedir. Irak Türkmen Türkçesi, şekil ve ses yapısı açısından Türkiye Türkçesi ve Azerbaycan Türkçesi ile benzerlik göstermektedir. Bu çalışmada, Irak Türkmen şairleri tarafından yazılan ve Kerkük Türkmen Türkçesini yansıtan halk şiirlerinden örnekler seçip dil bilgisi incelemesi yapılmıştır. Çalışmada 5 farklı eserden yararlanılmıştır. Eserlerin dördü Arap, biri ise Latin harfleriyle yazılmıştır. Eserlerden seçilen halk şiirleri ağız araştırmalarında kullanılan fonetik alfabeyle Latin harflerine aktarılmıştır. Çalışma, beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Irak Türkmenleri hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde metin yer almaktadır. Üçüncü bölümde ses bilgisi, dördüncü bölümde ise şekil bilgisi incelemesi yapılmıştır. Beşinci bölüm metinde geçen bilinmeyen kelimelerin verildiği sözlük bölümünü oluşturmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Irak Türkmen Türkçesi, Halk Şiirleri, Hoyrat, Ses Bilgisi, Şekil Bilgisi.
Özet (Çeviri)
Iraqi Turkmen Turkish is included in the Eastern Oghuz group of Turkish. Iraqi Turkmen Turkish is similar to the way in terms of structure and tone Turkey Turkish and Azerbaijani Turkish. In this study, examples of folk poems written by Iraqi Turkmen poets and reflecting Kirkuk Turkmen Turkish were examined and grammar analysis was conducted. In this study, 5 different works were used. Four of the works were written in Arabic letters and one in Latin letters. Folk poems selected from the works were translated into Latin letters with phonetic alphabet used in oral research. The study consists of five chapters. In the first part, information about Iraqi Turkmen is given. The second section contains the text. In the third part, phonology and in the fourth part morphology is examined. The fifth section constitutes the dictionary section where the unknown words in the text are given. KEYWORDS: Iraqi Turkmen Turkish, Folk Poems, Hoyrat, Phonetics, Morphology.