Kerkük Türkmen şairi Sabır Demirci'nin şiirleri ve kısa sözlüğü
Kirkuk Turkmen poet Sabir Demirci's poems and short dictionary
- Tez No: 765864
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 489
Özet
Irak Türkmen Türkçesi, Türkçenin Doğu Oğuzca grubuna dahil edilmektedir. Irak Türkmen Türkçesi, şekil ve ses yapısı açısından Türkiye Türkçesi ve Azerbaycan Türkçesi ile benzerlik göstermektedir. Bu çalışmada, Irak Türkmen şairi tarafından yazılan ve Kerkük Türkmen Türkçesini yansıtan halk şiirlerinden örnekler seçip kısa sözlük incelemesi yapılmıştır. Çalışmada 5 farklı eser ele alınmıştır. Eserlerin beşi de Arap harfleriyle yazılmıştır. Eserlerden seçilen halk şiirleri ağız araştırmalarında kullanılan çeviri yazı alfabesiyle Latin harflerine aktarılmıştır. Çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Irak Türkmenleri hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde şiirlerin çeviri yazısı yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise şiirlerde geçen Irak Türkmen Türkçesi kelimelerin kısa sözlüğü yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Iraqi Turkmen Turkish is included in the Eastern Oghuz group of Turkish. Iraqi Turkmen Turkish is similar to Turkey Turkish and Azerbaijan Turkish in terms of monphologic and phonetic structure. In this study, samples of folk poems written by Iraqi Turkmen poet and reflecting Kirkuk Turkmen Turkish were selected and a short dictionary analysis was made. In the study, 5 different works were discussed. All five of the works are written in Arabic letters. Folk poems selected from the works were transferred to Latin letters with the translation alphabet used in dialect research. The study consists of three parts. In the first part, informations about Iraqi Turkmens are given. In the second part, there is the translation of the poems. In the third part, there is a short dictionary of Iraqi Turkmen Turkish words in the poems.