Kızılçullu Köy Enstitüsü tarihçesi (1937-1952)
History of Kızılcullu Village Institute
  1. Tez No: 555503
  2. Yazar: HÜSEYİN BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİH TINAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk İnkılap Tarihi, Education and Training, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 354
Özet
Bu çalışmada Cumhuriyet Eğitim Devriminin bileşenlerinden Köy Enstitüleri Eğitim Dizgesi ve bu dizge içerisinde İzmir'in Enstitüsü; Kızılçullu Köy Enstitüsü (1937-1952)'nün kuruluş, gelişim ve kapanış süreci ile Türk Eğitim Tarihi içerisindeki yeri ve önemi araştırılarak elde edilen belge ve bilgiler ışığında bir değerlendirmede bulunulmuştur. Öznel görüşüme göre Köy Enstitüleri tasarımı insanın özünü arayış uğraşıdır. Bu kapsamda birinci bölümde Köy Enstitüleri denince ilk akla gelen bu tasarımın düşün babası İsmail Hakkı Tonguç ve en büyük destekçisi Hasan-Âli Yücel irdelenmiştir. İkinci bölümde Köy Enstitülerinin gelişimi üçüncü bölümde ise İzmir Kızılcullu Erkek Öğretmen Okulunun Kızılcullu Kız Köy Enstitüsüne dönüşümü incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study we will examine the Village Institutes , İzmir Kızılcullu Village Institute ( 1937-1952) which is a crucial component of education revolution of Turkish Republic. We will try to evaluate the importance of İzmir Kızılcullu Village Institute in history of Turkish Education and its stages of foundation, development and closing. According to my point of view the idea/projection of Village Institutes is for to seek the fundamentals of human being. Because of it ,history of human and humanity is examined at the first part. In this frame İsmail Hakkı Tonguç was the father of the idea and Ministry of Education Hasan-Âli Yücel was the person who put the idea into practise. Second part is about the development of Village Institutes. Third part is about the transition of İzmir Kızılcullu Male Teacher School to Kızılcullu Village Institute. All in all , in this study ( thesis) period of 1937-1952 has examined such as the previous part of the Kızılcullu Village Institute, operating time span and closed down.