Örgütsel sinizm ve işe yabancılaşma ilişkisi: İstanbul'da hizmet sektörü çalışanları üzerinde bir uygulama
The relationship between organizational cynicism and work alienation: An application on service sector employees in İstanbul
  1. Tez No: 555510
  2. Yazar: SEDA MISIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN URHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı; hizmet sektörü çalışanlarının örgütsel sinizm algısı ile işe yabancılaşma algısı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmanın ilk bölümünde sinizmin doğuşu ve örgütsel boyuta taşınması, sinizm kavramı, örgütsel sinizmin boyutları, kuramsal temelleri, türleri ile sinizme yol açan faktörler ele alınmıştır. İkinci bölümde ise yabancılaşma kavramı, iş hayatında yabancılaşma, işe yabancılaşmanın nedenleri ve sonuçları aktarılmıştır. Alanda yapılan araştırmalar incelendiğinde örgütsel sinizm ve işe yabancılaşma ilişkisini inceleyen az sayıda çalışma olduğu görülmüştür. Araştırmada İstanbul'da hizmet sektöründe çalışan 322 kişiye anket uygulanmıştır. Ampirik analizde anova, t-testi, regresyon ve korelasyon yöntemlerinden yararlanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda örgütsel sinizm algısı ile işe yabancılaşma düzeyi arasında pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca demografik değişkenlere göre örgütsel sinizm algısı ile işe yabancılaşma düzeyinin farklılaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to explain the relationship between service industry employees' perception of organizational cynicism and work alienation. The first part explains the emergence of cynicism and its shift to the organizational level, the concept of cynicism, dimensions of organizational cynicism, its theoretical foundations and types and the factors leading to cynicism. The second part defines the concept of alienation, alienation in business life and causes and effects of work alienation. After scanning the studies in this field, it is seen that there are few papers that discuss the relationship between cynicism and work alienation. For this study, 322 people working in the service sector in Istanbul have been surveyed. Anova, t-test, regression and correlation methods were used in empirical analysis. The analysis shows that a positive and statistically significant relationship exists between the perception of organizational cynicism and the level of work alienation. In addition, it is found out that, depending upon the demographic variables, the perception of organizational cynicism and the level of work alienation differentiate.