Ana baba tutumlarının müzede öğrenme deneyimleri açısından incelenmesi
Examination of parental attitudes in terms of learning experiences in the museum
- Tez No: 555532
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM GÖKÇE TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada ana babaların yeni öğrenmeler ve problem çözme deneyimlerinde çocuklarına uyguladıkları bilişsel desteklerin anne ve babalar, ana baba tutumları, çocukların yaşları ve cinsiyetlerine göre nasıl farklılaştığnı incelemek amaçlanmaktadır. Nitel ve nicel verilerin birlikte değerlendirildiği karma desenli araştırmanın araştırma grubunu 50 ana baba ve çocuk oluşturmaktadır. Araştırma Ankara Üniversitesi Oyuncak Müzesi'nde yapılmıştır ve araştırma grubu müzeye gelen ziyaretçilerden oluşmaktadır. Araştırma grubuna Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği ve araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Demografik Bilgi Formu uygulanmıştır. Ana babaların çocukları ile müze içerisinde ve tangram etkinliği sırasındaki etkileşimleri video ile kaydedilmiş ve kayıtlar araştırmacı tarafından geliştirilen Müze Ana Baba Çocuk Etkileşim Formu ve Tangram Ana Baba Çocuk Etkileşim Formu ile değerlendirilmiştir. Veriler normal dağılım göstermemiştir, bu nedenle istatistiksel analizler için Kruskal Wallis ve Mann Whitney- U testleri kullanılmıştır. Bu araştırmadan elde edilen verilere göre ana babaların yeni öğrenme ve problem çözme deneyimleri sırasında çocuklarına uyguladıkları bilişsel desteklerin ana baba tutumlarına göre farklılaştığı, yalnızca problem çözme deneyiminde yaşa göre farklılaştığı görülmüştür. Yeni öğrenme ve problem çözme deneyimlerinde uygulanan bilişsel destekler için anne ve babalar, eğitim ve SED, çocukların cinsiyetlerine göre herhangi bir farklılaşma bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to compare parents scaffolding behavior to their children in new learning and problem solving experiences differs according to mother and father, parental attitudes, children's age and gender. The research group of the mixed-pattern study, where qualitative and quantitative data were evaluated, is composed of 50 parents and children. The research was conducted in Ankara University Toy Museum and the research group consists of visitors. Parental Attitude Research Instrument and the Personal Demographic Information Form created by the researcher were applied to the study group. Interactions between parents and their children in the museum and during the tangram activity were recorded with the video and the records were evaluated by the Museum Parent and Child Interaction Form and Tangram Parent Child Interaction Form developed by the researcher. The data did not show normal distribution, so data analyzed with Kruskal Wallis and Mann Whitney U tests. According to the data obtained from this study, it was seen that the parental scaffolding behaviour differed according to parental attitudes during the new learning and problem solving experiences. Only the problem-solving experience was observed to differ according to childre's age. During new learning and problem solving experiences there was no difference parents scaffolding behaviour according mother and father, parents education and SED, children's gender.