Yoksulluk ve sosyal dışlanmanın boyutları: İstanbul - Küçükçekmece örneği
The dimensions of poverty and social exclusion: sample of Kucukcekmece / İstanbul
  1. Tez No: 555537
  2. Yazar: DUYGU HOBAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTÜL ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Yoksulluk, yaşamın devamı için gereken temel ihtiyaçları karşılayacak gelir seviyesine sahip olmamaktır. Geçmişten günümüze kavramda değişiklikler yaşanmıştır. Ekonomik yokluktan bahseden kavram, sosyal ve psikolojik ihtiyaçların yokluğunu da kapsayan bir hâl almıştır. İnsan, sosyal bir varlıktır ve sosyal düzen içerisinde bir yeri olmalıdır. Bu hususta yoksulluktan sosyal dışlanmaya doğru yeni bir kavram önem kazanmaktadır. Yoksul bireyler yeterli tüketememekte ve kamusal imkânlara sınırlı erişim sağlamakta, akabinde toplumun dışına itilmektedirler. Yoksulluk ve sosyal dışlanmanın arasındaki sıkı ilişki ve meydana gelen etkiler sebebiyle konu oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı, yoksul bireylerin sosyal dışlanma yaşayıp yaşamadıklarının tespit edilmesi ve yaşayanların hangi boyutlarda yaşadıklarının ortaya konulmasıdır. Çalışmanın amacı doğrultusunda, alan çalışması bölümünde yüz yüze görüşme (mülakat) tekniğinden faydalanılmıştır. İstanbul'un, Küçükçekmece ilçesinde yaşayan 40 görüşmeci seçilerek yaşadıkları yoksulluk ve sosyal dışlanmanın boyutları ele alınmıştır. Yoksul bireylerin tamamına yakını sosyal dışlanma yaşadıklarını ifade ederlerken yaşamadığını söyleyen az sayıda birey bulunmaktadır. Sosyal dışlanma yaşamadığını söyleyen kişilerin de aslında toplumla bütünleşme sağlayamadıkları ortaya konulmuştur. Buna rağmen az sayıda bireyin dışlanma yaşamadıklarını ifade etme sebebinin, çevrelerindeki kişilerle benzer imkânlara sahip olmalarından kaynaklı olduğu tespit edilmiştir. Birçok sebebi olmakla birlikte sosyal dışlanmanın en kuvvetli sebebinin yoksulluk olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Poverty, means not having income that will meet the basic needs for maintaining the life. There have been changes in the concept from past to present. The concept referring to economic absence has also included the absence of social and psychological needs. Human is a social being and must have a place in the social order. In this respect, a new concept from poverty to social exclusion is gaining importance. Poor people can not consume enough and are given limited access to public facilities and then are pushed out of society. The issue is very important because of the close relationship between poverty and social exclusion and the effects that occur. The aim of this study is; to determine whether or not the poor are experiencing social exclusion and to determine the dimensions of the inhabitants. For the purpose of the study, face-to-face interview (interview) technique was used in the field study section. 40 interviewees living in Istanbul's Kucukcekmece district were selected and the dimensions of poverty and social exclusion were discussed. Almost all poor people say that they experience social exclusion however there are few that say they don't experience social exclusion. It has been revealed that people who say that they do not experience social exclusion cannot actually achieve integration with society. However, the reason why a small number of individuals did not experience exclusion was found to be due to the fact that they had similar opportunities with people around them. Although there are many reasons, it has been stated that poverty is the most important reason for social exclusion.