Okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan yöneticilerin okul öncesi alan yeterliliklerinin incelenmesi
Analyzing of prescholl education administrators competencies in preschool field
  1. Tez No: 555547
  2. Yazar: NURTEN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN BALYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma öğretmen görüşlerine göre okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan yöneticilerin okul öncesi alanına dair yeterliliklerine ilişkin görüşlerini incelemeyi hedeflemektedir. Çalışma, tarama modelinde, betimsel bir çalışmadır. Bu çalışmanın genel evrenini Türkiye'deki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da bulunan özel anaokulları, devlet bağımsız anaokulları ve ilköğretim okulları bünyesinde bulunan okul öncesi eğitim 4-6 yaş grubunda görev yapan ve tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenen 450 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen,“Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Alana İlişkin Yönetsel Yeterliliklerini Belirleme Ölçeği”ile toplanmıştır. Araştırmada veriler SPSS 21 paket programıyla analiz edilmiştir. Verilerin analizi için non-parametric testlerden Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testleri uygulanmıştır. Araştırma sonuçları; özel anaokullarında görev yapan öğretmenlerin, yöneticilerinin alan yeterliliğinin yüksek olduğunu ve devlet ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenler de, yöneticilerinin alan yeterliliğinin düşük olduğunu ortaya koymaktadır. Devlet bağımsız anaokullarında görev yapanlar yöneticilerini yeterli bulmakla birlikte ölçek aritmetik ortalama puanları özel anaokullarından düşüktür. Öğretmenlerin yaş değişkeni ve eğitim durumu ile yöneticilerini alanda yeterli bulma düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Buna göre; 20-25 yaş aralığındaki öğretmenler ve ön lisans mezunu öğretmenler yöneticilerinin alan yeterliliğinin daha yüksek olduğunu düşünmektedir. Öğretmenlerin mesleki kıdemi ve mevcut okul kıdem yılı ile yöneticilerini yeterli bulma düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Yöneticilerin mezun oldukları alan ve mesleki kıdem yılı ile alan yeterlilikleri arasında anlamlı bir fark görülmüştür. Yöneticilerin eğitim durumu ile alan yeterlilikleri arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Okul öncesi eğitim kurumlarında görevlendirilecek yöneticilerin okul öncesi öğretmenliği ya da çocuk gelişimi alanlarından mezun olması gerektiği ve öğretmenlerin eğitim düzeyinin minimum lisans olması gerektiği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the opinions of teachers working in preschool education institutions regarding their administrators' competence in the preschool field. The study is a descriptive study in the survey model. This study constitutes the general population of all teachers working in pre-school education institutions in Turkey. The sample of the study consists of 450 primary school teachers who work with 4-6 age group in private kindergartens, state-independent preschools and primary schools in Istanbul and who are determined by random sampling method. The data were collected with scale that designed by the researcher“Scale for Determining the Managerial Competencies of the Administrators of Pre-school Education Institutions”. The data were analyzed with the SPSS 21 program. Kruskal Wallis and Mann Whitney U tests were applied to analyze the data. According to the results of the analyzes, the teachers who work in private kindergartens think that administrators have high field competence rather than teachers who work in public primary schools. Teachers who work in the state independent schools find their managers adequate, the scale arithmetic mean scores are lower than private kindergartens. A significant relationship was found between the teachers' age variable and educational level with their opinion about field information competencies of administrators. Accordingly, teachers in the 20-25 age group and teachers with associate's degree think that the managers have higher competency. There was no significant relationship between the level of teachers' seniority and current school seniority with their opinion about field information competencies of administrators. There was a significant relationship between the graduates' area and the seniority year of administrators with the field qualifications of administrators. There was no relationship between the education level of the managers and their field qualifications. It was evaluated that administrators be assigned in pre-school education institutions should have graduated from pre-school teaching or child development and that the education level of teachers should be minimum license.