Finansal okuryazarlık, tüketici etnosentrizmi, yerli malı satın alma eğilimi ilişkisi
The relationship of financial literacy, consumer ethnocentrism, tendency of purchase domestic products
- Tez No: 555546
 - Danışmanlar: DR. HAKAN ASLAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 76
Özet
Tüketici etnosentrizmi, bireyin, yaşadığı ülkenin ekonomisine zarar gelebileceği ve ülkedeki işsizliğin artmasına sebep olacağı düşüncesi ile satın alma kararlarında yerli malını tercih etme eğiliminde olmasıdır. Finansal okuryazarlık ise bireyin sahip olduğu bilgiler aracılığı ile ekonomik hayatlarında doğru tutum ve davranışlarda bulunabilmesi için sahip olduğu farkındalıktır. Bu iki kavram arasında ilişki olup olmadığı sorusu ile yola çıkılan araştırmada, finansal okuryazarlığın tüketici etnosentrizmi ve yerli malı satın alma eğilimi üzerindeki etkisi incelenmiş, ek olarak bu ilişkide Türk malı değerlendirmesinin moderatör etkisinin gözlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda İstanbul ilinde kolayda örnekleme yöntemi ile 18 yaş üstü 432 kişiye anket uygulanmış, 311 sağlıklı dönüş alınmıştır. Araştırma sonucunda Finansal okuryazarlık ile tüketici etnosentrizmi arasında bir ilişki bulunamamış ancak finansal okuryazarlık ile yerli malı satın alma eğilimi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Consumer ethnocentrism is the tendency of the individual to prefer domestic goods in purchasing decisions with the concern that the individual purchase may cause unemployment and harm the economy. Financial literacy is the awareness that the individual has to have the right attitudes and behaviors in their economic lives through the information they possess. In the study which started with the question of whether there is a relationship between these two concepts, the effect of financial literacy on consumer ethnocentrism and the tendency to buy domestic goods was examined. In addition, it aimed to observe the moderative effect of Turkish products in this relationship. Within this framework, 432 individuals over 18 years of age were surveyed in Istanbul and 311 completed returns were received. As a result of the study, no relationship was found between financial literacy and consumer ethnocentrism, but a significant relationship was found between financial literacy and buying tendencies.