Özel Eğitim Uygulama Merkezi (Okulu) Hayat Bilgisi I ders kitabının görsel iletişim tasarımı açısından incelenmesi
The review of the Life Studies I textbook used in training school of special education in terms of visual communication design
  1. Tez No: 555556
  2. Yazar: MUHAMMED EMİR FİDAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: İnteraktif Medya Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırma, öğrenme güçlüğü olan öğrenciler için ders kitaplarının nasıl tasarlanması gerektiği sorusuna cevap aramak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2017 tarihine yayınladığı Özel Eğitim Uygulama Merkezi (Okulu), Hayat Bilgisi 1 ders kitabı incelenmiştir. Kitap, en yaygın kullanılan eğitim araçlarından biridir. Türkiye'de, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan ders kitapları, temel eğitim aracı olarak kullanılmaktadır. Ders kitabının eğitim aracı olması durumu, özel eğitim öğrencileri için de geçerlidir. Günümüzde Milli Eğitim Bakanlığı özel eğitime ihtiyaç duyan farklı gereksinim türlerinden öğrenciler için ders kitabı yayınlamaktadır. Bu kitaplar, farklı okullar ve gereksinim düzeyleri özelinde hazırlanmaktadır. Çalışmada, özel eğitim öğrencilerinden zihinsel yetersizliği olanlar için kitap tasarımının nasıl olması gerektiğine dair bakış açıları ortaya koymak amaçlanırken seçilen mevcut ders kitabının tasarımı, görsel öğeleri, tasarımın hedef kitleye uygunluğu gibi özellikleri incelenmiştir. Bu kapsamda özel eğitim okullarında görev yapan öğretmenlerle görüşülmüş, öğretmenlerin mevcut ders kitabı hakkında deneyimlerine dair bilgi toplanmıştır. Elde edilen veriler ışığında mevcut ders kitabında tespit edilen sorunlar göz önünde bulundurularak yeni bir tasarım önerisi ortaya konmuştur. Daha sonra grafik tasarım alanından uzmanlardan görüş alınarak bu tasarım geliştirilmiştir. Hayat Bilgisi I ders kitabına ilişkin öneri amaçlı bu çalışmada yazılar, görseller, boşluklar ve renk gibi unsurlar öğrencilerin ilgi ve algısına hitap edecek şekilde yapılandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is conducted to find answers to the question of how to design textbooks for students have learning disability. For this research, Life Science 1 textbook, Training School of Special Education published by the Ministry of National Education in 2017 was examined. Book is one of the most widely used educational tools. In Turkey, the textbooks published by the Ministry of National Education, are used as a basic training tool. A basic training tool is used for special learning students, as well. Today, the Ministry of National Education publishes textbooks for students who have different disabilities and need special education. These books are prepared considering different schools and disability levels. In this study, it is aimed to present different aspects of how book design should be for mentally disabled students which is one of the special education students. For this purpose, visual elements and the appropriateness for the target audience of the design of the selected existing, textbook was examined. In this context, teachers working in special education schools were interviewed and the data about the teachers' experiences about the current textbook was gathered In the light of the data obtained, a new design proposal was put forward considering the problems identified in the current textbook. Then, this design was improved with the help of the opinions of experts in the graphic design field. In this study, which is a suggestion for Life Science I textbook, the elements such as texts, visuals, spaces and color are tried to be structured in a way that appeals to the students' interest and perception.