Trakya'da Roma İmparatorluk Dönemi tanrıça kültleri
Goddess cults in the Roman Imperial Period in Thrace
- Tez No: 555591
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIK ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
'Trakya'da Roma İmparatorluk Dönemi Tanrıça Kültleri' başlıklı çalışma, doğuda Pontos Euksinos (Karadeniz), batıda Aksios (Vardar) Irmağı, kuzeyde Istros (Tuna) Nehri ve güneyde Ege Denizi'ne kadar olan bölgede tespit edilen epigrafik ve arkeolojik malzemenin incelenmesi sonucu oluşmuştur. Coğrafi konumu nedeniyle diğer kültürlerle etkileşime açık olan Trakya Bölgesi dini anlamda da diğer kültürlerle etkileşime girmiştir. Bu nedenle çalışmada, tanrıça kültleri siyasi ve ekonomik ilişkiler ile etkileşimde oldukları bölgelere göre (Anadolu, Yunanistan, Mısır) gruplandırılarak ele alınmıştır. Bölgede (Bendis, Hipta, Kotytto, Aksiokersa, Perke/Thrake ve Phosporos gibi) Ana Tanrıça ile özdeşleştirilen Thrak Tanrıçaları geleneğinin ardından, Roma İmparatorluk Dönemi'nde tapım gördüğü belirlenen tanrıçalar (kültlerin Roma İmparatorluk Dönemi öncesi de dikkate alınarak) incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study on the 'Goddess Cults in the Roman Imperial Period in Thrace' is the result of the researching epigraphic and archaeological material that is identified Pontos Euksinos (Black Sea) in the east, Aksios (Vardar) River in the west, Istros (Tuna) River in the north and the Aegean Sea in the south. Due to its geographical location Thrace region, which is open to interaction with other cultures has also interacted with other cultures ecclesiastically. Therefore, in the study, the cults of the goddess are discussed in detail according to the regions that they are interacting with political and economic relations (Anatolia, Greece, Egypt). Following the tradition of the Thrak Goddesses identified with the Mother Goddess(such as Bendis, Hipta, Kotytto, Aksiokersa, Perke / Thrake and Phosporos) the goddesses worshiped during the Roman Imperial Period (also cults are in pre-Roman Imperial Period) are examined.