Hipertrofi direnç antrenmanlarında farklı dinlenme aralıklarının antrenman parametreleri üzerindeki etkisi (BENCH-PRESS)
The effect of different resting intervals on training parameters in hypertrophy resistance trainings (bench-PRESS)
  1. Tez No: 555616
  2. Yazar: MURAT BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın amacı, hipertrofi tipi antrenmanda 1-2-3 dk dinlenme aralıklarının, antrenmanın kapsam ve şiddeti üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Bu doğrultuda; Balıkesir Üniversitesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu'nda okuyan, rekreasyon amaçlı spor yapan, (n=23) erkek katılımcı ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar 8 RM'lik şiddette (%80) 1-2- ve 3 dk'lık dinlenme aralıklarında direnç antrenmanı (Chest-Press) yaptırılmıştır. Aynı zamanda katılımcılara setlerde (her set için) harcanan eforun sözlü ifadesinin sayısal olarak belirtilmesini sağlamak için Borg Skalası kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, Betimleyici istatistiklerden X ̅, SS, ve Median (25th 50th ve 75th) ile özetlenmiştir. Verilerin normal dağılıp dağılmadığını tespit etmek için Kolmogorov-Smirnov (K-S) testi uygulanmıştır. Normal dağılım göstermeyen verilerde Friedman testi uygulanmıştır. Normal dağılım gösteren verilere ise One-Way ANOVA ve gruplar arasındaki farkı tespit etmek için ise Post-Hoc Testlerden Tukey testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of resting intervals of 1-2-3 minutes on the extent and severity of training in hypertrophy-type training. In this direction; a study has been carried out with male participants (n=23) who study in Balıkesir University, School of Physical Education and Sports. The participants were worked out in resistance exercises (Chest-Press) at rest intervals of 1-2- and 3 minutes at 8 RM (80%). At the same time, Borg Scale was used to ensure that the verbal expression of the effort spent on the sets (for each set) was specified numerically. The data obtained from the research are summarized with the descriptive statistics, SS, and Median (25th, 50th and 75th). Kolmogorov-Smirnov (K-S) test for normal distribution evaluation. Friedman test was applied for nonparametric tests. One-Way ANOVA was used for data showing the normal distribution and Tukey test was used to determine the difference between groups.