Yoksulluk nafakası
- Tez No: 555642
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tezimin konusu, 4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu'nun 175. maddesinde düzenlenen yoksulluk nafakasından oluşmaktadır. Evlilik birliği ile oluşan ve toplumun temelini oluşturan en önemli topluluk olan aile birliği, evli olan tarafların iç veya dış sebeplerden dolayı anlaşma sağlayamadıkları ve sağlayamayacaklarına karar verdikleri an sona erer. Bu aşamada boşanma davası, nafaka hakkı ve sona ermede hangi tarafın daha kusurlu olduğu tartışması ortaya çıkar, kusuru olmayan veya daha az olan taraf kendisine göre daha kusurlu olan taraftan boşanma davası sonunda kanunların öngördüğü koşulların da gerçek-leşmesi halinde miktarı hâkim tarafından takdir edilen yoksulluk nafakası talebinde bulunabi-lir. Yoksulluk nafakası boşanmanın gerçekleşmesi durumunda maddi durumu daha iyi olan taraftan alınarak, yoksulluğa düşecek tarafa aylık olarak verilen yardımdır. Yoksulluk nafakası süresiz olmakla birlikte nafaka alacaklısının ölümü, nafaka borçlusunun ölümü veya nafaka alacaklısının bir evlenme akdi olmadan evlilik hayatı sürdürmesi ile sona erer. Yoksulluk nafakasının süresiz olması konusu her dönem tartışılmıştır. Bazı görüşler yoksulluk nafakasının süresiz olmasını savunurken bazı görüşler ise yoksulluk nafakasının gereken şartlar oluştuğunda belli bir süreye kadar devam etmesini savunmaktadır. Evlilik birliği boşanma akdi ile sona erdiğinde bu evlilik birliğinden oluşan müşterek çocuk bulunmaması halinde taraflar arasındaki ortaklık son bulmaktadır. Ancak süresiz yok-sulluk nafakası ile birlikte evlilik birliği içerisindeki eşler arasındaki yardımlaşma ve paylaş-ma, evlilik birliğinin sona ermesinden sonra da kısmı olarak devam etmektedir. Evlilik birliği zaten eşlerin birbirleri ile tekrar iletişim halinde olmak istememesi, birbirlerine bağlı ve ba-ğımlı olmak istememeleri sebebiyle sona ermektedir. Ancak yoksulluk nafakası tarafları sanki müşterek çocuk varmış gibi birbirine bağlamaktadır. Yargıtay uygulamasında yoksulluk nafakasının süresiz olarak hükmedilmesi gerektiği kararı bulunmaktadır. Ancak Adalet Bakanlığı süresiz yoksulluk nafakasına sınır getirmeyi planlamaktadır, Bakanlık komisyonunun alternatifli çalışmasına göre yoksulluk nafakasına sınır konulacak ve bu süreyi yine nafakanın miktarını belirleyen Aile Mahkeme'si hâkimleri belirleyecektir.
Özet (Çeviri)
Welfare allowance, specified in Turkish Civil Code Article 175, constitutes the sub-ject matter of my thesis. Formed through marriage community, unity of family, which is the most fundamental unit that constitutes the basis of society, may come to an end when spouses decide that they have not got along with each other and will not be able to do so due to inter-nal or external reasons. This process is followed by divorce suit, right to welfare allowance and the contro-versy over which party is faultier in the marital breakdown. At the end of the divorce suit and in line with the conditions specified by rules ,the party with no or less fault can demand for welfare allowance, the quantity of which is decided by the judge, from the faultier party. Welfare allowance is a montly paid maintenance taken, in the event of decree absolu-te, from the party in better financial situation to be given to the other party. Though welfare allowance is perpetual, it ends with decease of maintenance creditor, decease of maintenance debtor or maintenance creditor's having a conjugal life without a marriage contract. Perpetuity of welfare allowance has always been debated over. While some remarks advocate the perpetuity of welfare allowance, some others argue that it should continue for a certain length of time until the emergence of specific conditions. When marriage community ends with agreement of divorce, the partnership between the counterparts arrives at a conclusion in the absence of any common child born through this marriage unity. However, by virtue of perpetual welfare allowance, cooperation and sharing between spouses within marriage community continue partially even after the termination of marriage community. Marriage community is ended just for the reason that spouses do not want to be in communication and would not like to be connected and dependent on to each other. Yet, welfare allowance connects the spouses to each other as if they had a common child. The decision that welfare allowance should be adjudged to be perpetual is available among the judgements of Supreme Court. However, Ministry of Justice has been planning to place restrictions on perpetual welfare allowance. Based on the alternative practice of the Ministry Commission, welfare allowance will be set boundaries and this period of time will be specified by the same Domestic Relation Courts which determine the quantity of welfare allowance, as well.