Yoksulluk nafakası
Poverty alimony
  1. Tez No: 628505
  2. Yazar: ECE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP İPEK YÜCER AKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ülkemizde son zamanlarda boşanma davalarında artış gözlenmektedir. Boşanma davalarında meydana gelen bu artış boşanmanın hüküm ve sonuçları için de söz konusu olmaya başlamıştır. Artık taraflar sadece boşanma ile yetinmeyip, boşanmanın yan sonuçlarından biri olan mali sonuçlardan yararlanmak ister olmuşlardır. Eski tarihlerde açılmış boşanma davaları incelendiğinde tarafların sadece eşya ve ziynet eşyaları ile velayete ilişkin konular üzerinde talebi yoğunlaşırken, günümüzde ise her türlü nafaka ile maddi ve manevi tazminatlar üzerinde talepler yoğunlaşmaktadır. Ülkemizdeki ekonomik sarsıntılar ve sosyoekonomik yapılar dikkate alındığında, boşanmanın yan sonuçlarından belki de en önemli sonucunun mali sonuçlar olduğu düşünülebilir. Bu mali sonuçlar maddi tazminat, manevi tazminat ve nafaka gibi başlıklar altında gruplandırılabilir. Bu tezde bakım nafakalarının bir türü olan yoksulluk nafakası incelenmiştir. Yoksulluk nafakası " boşanma nedeni ile yoksulluğa düşecek tarafın, kusuru daha ağır olmamak koşulu ile geçimi için diğer taraftan mali gücü oranında süresiz olarak isteyeceği nafakadır. Kanunda yer alan süresiz ibaresi ile ilgili uygulamada sıklıkla sorun yaşanmaktadır. Bu konu ile ilgili mağduriyetlerin artmasıyla çözüm için bir çok çalıştay düzenlenmiştir. Ancak henüz nafakanın süresi ile ilgili bir fikir birliğine ulaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
In our country, an increase has recently been observed in divorce cases. This increase in divorce cases has also become the subject of the terms and results of the divorce. Now the parties are not content with just divorce but want to take advantage of financial results, which is one of the side results of divorce. When the divorce cases that were opened in the past are examined, the demands of the parties were only on items related to custody and custody matters, and today, the demands are concentrated on all kinds of alimony and material and moral damages. Considering the economic turmoil and socioeconomic structures in our country, it maybe thought that one of the most important consequence of the side results of the divorce is financial results. These financial results can be grouped under titles such as financial compensation, compensation and alimony. In this thesis, poverty alimony, as a type of child sıpport, was examined. Alimony for poverty is "the alimony that the party who will fall into poverty due to divorce will indefinitely demand for his/her livelihood, in proportion to his/her financial strength, provided that his/her defect is not heavier. There are often problems in the implementation of the indefinite phrase in the lae. Many workshops have been organized for a solution, with the increasing grievances regarding this issue. However, a concensus regarding the duration of child support has not been reached yet.