Yoksulluk nafakası
Poverty alimony
  1. Tez No: 843429
  2. Yazar: ELCE TUTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE CUMALIOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF AYDIN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Türk boşanma hukukunda, evliliğin sona ermesinin malî sonuçlarından birisi de 4721 sayılı Türk Medenî Kanunu'nun 175. maddesinde düzenlenen yoksulluk nafakasıdır. Kanun koyucu, tıpkı evlilik birliği içerisinde, eşlerin karşılıklı yardımlaşma ve dayanışma yükümlülüğünde olduğu gibi, ahlaki ve sosyal düşüncelerin etkisiyle, yoksulluk nafakası kurumu ile eşler arasındaki bu yükümlülüğün, boşanma gerçekleştikten sonra da devam edebileceğini öngörmüştür. Çalışmamızda, yoksulluk nafakası kavramı, nafakanın amacı ve ilkeleri, benzer müesseselerden farkı, yoksulluk nafakasının koşulları, nafaka miktarını belirleyen ölçütlerin mukayeseli hukuk açısından değerlendirilmesi, yoksulluk nafakasının dayandığı esaslar, nafaka miktarında değişiklik yapılması, yoksulluk nafakasının süresinin belirlenmesi, bu konuda doktrin ve uygulamadaki görüş ayrılıkları, Anayasa Mahkemesi'nin kararı, Yargıtay içtihatları ve Meclis Araştırması Komisyonu raporu ele alınmıştır. Özellikle, tartışmalı hususlarda, ZGB. Art. 125 vd. hükümlerle karşılaştırmalar yapılmıştır. Devamında, günümüz koşulları da göz önüne alınarak, karşılaştırmalı hukuk eşliğinde eleştiri ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Turkish divorce law, one of the financial consequences of the dissolution of marriage is the poverty alimony regulated in Article 175 of the Turkish Civil Code No. 4721. The legislator has foreseen that this obligation between the institution of alimony and the spouses may continue after the divorce, due to the influence of moral and social considerations, just like in the obligation between as are mutual assistance and solidarity of the spouses in the marriage union. In our study, the concept of alimony, the purpose and principles of alimony, its difference from similar institutions, the conditions of poverty alimony, the evaluation of the criteria determining the amount of alimony in terms of comparative law, the principles on which alimony is based, the changes in the amount of alimony, the determination of the duration of the alimony, the doctrine on this subject and differences of opinion in practice, the decision of the Constitutional Court the case law of the Supreme Court and the Parliamentary Research Commission report and are discussed. In particular, on controversial issues, ZGB. Art. 125 and with other Articles comparisons has been made. Then, taking into account today's conditions, criticism and suggestions are given in the company of comparative law.