Üniversite öğrencilerinin girişimcilik eğilimlerinin kişilik özellikleri bakımından incelenmesi: Batman Üniversitesi öğrencileri üzerine bir araştırma
Investigation of entrepreneurship trends of university students from personal properties: A research on Batman University students
- Tez No: 555667
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Girişimcilik, bir işletme kurmak amacıyla sorumluluk alan, risk üstlenen, yenilik peşinde koşan, ürün ve hizmet üretmek amacıyla fırsatları kovalayan ve değer yaratan bir olgudur. Kişilik, iç ve dış çevreyle şekillenmektedir. Kişilik, insana özgü özellikleri kendinde barındıran ve diğer kişilerden ayıran bir özelliktir. Bu çalışmanın amacı, Batman Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrencilerin girişimci kişilik özelliklerinin (Risk almak, yenilik, başarı ihtiyacı, kontrol odağı ve belirsizliğe karşı tolerans) girişimcilik eğilimi üzerinde etki edip etmediğini belirlemeye çalışmaktır. Araştırmanın evreni Batman Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrenciler olup; (birinci ve ikinci öğretim) kolayda anket uygulaması kullanılmıştır. Bu anket girişimcilik niyetine etki eden kişilik özelliklerinin tespiti için uygulanmış olup anket çalışmasına 425'i erkek, 490'ı kız olmak üzere toplam 915 öğrenci katılmıştır. Ankette elde edilen veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilerek değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda girişimcilerin kişilik özelliklerinin risk almak, yenilik, başarı ihtiyacı, kontrol odağı ve belirsizliğe karşı toleransının girişimcilik eğilimi üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is a phenomenon that takes responsibility for building a business, takes risks, pursues innovation, pursues opportunities to produce products and services, and creates value. Personality is shaped by internal and external environment. Personality is a trait that both embodies human-specific characteristics and distinguishes those characteristics from others. The aim of this study is to determine whether the entrepreneurial personality characteristics of students studying at Batman University (Risk taking, innovation, success need, tolerance to uncertainty and locus of control) have an impact on entrepreneurship tendency. The population of the study is Batman University (first and second instruction) and easy survey was used. This survey was applied to determine the personality traits affecting entrepreneurship intention. A total of 915 students (425 male and 490 female) participated in the survey. The data obtained from the survey were analyzed and interpreted through SPSS program. As a result of the research, it was concluded that the personality traits of entrepreneurs have a significant effect on risk taking, innovation, success need, locus of control and tolerance to uncertainty.