Minkowski uzayında yüzey eğrilerinin Darboux göstergeleri
Darboux indicatrices of surface curves on the Minkowski space
- Tez No: 555680
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez toplam beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde tezin diğer bölümlerinde kullanılacak olan bazı kavramlar, tanımlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde Hananoi v.d (2015)' nin makalesinden tezin diğer bölümleri için gerekli bazı kısımlara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde Öklid uzayında bir ortonormal çatı için 3-tip RM çatı elde edilmiştir. Daha sonra bu çatılar için küresel Darboux gösterge eğrilerinin singüler noktaları belirlenmiştir. Son bölümde ise Ito ve Izumiya (2016)' nın makalesi incelenmiştir. Ayrıca makalede yer alan beş küresel gösterge eğrisine üçü daha eklenerek benzer sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five parts. The first part is devoted to the introduction. The second part contains some notions, definitions and theorems which are going to used for the other parts of the thesis. In the third part, some sections of the paper by Hananoi et al. (2015) which are required for the other parts of this thesis are given. In the fourth part 3-type RM frames are obtained for an orthonormal frame in Euclidean space. Also the spherical Darboux indicatrices are defined and their singular points are specified. In the last part the paper of Ito and Izumiya (2016) is examined. Three more spherical indicatrices are also added to the five in the paper and similar results are obtained.