Kuaterniyonları temsil metotları
Representation methods of quaternions
  1. Tez No: 555683
  2. Yazar: BÜŞRA KOÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır.İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, tezin ilerleyen bölümlerinde kullanacağımız bazı temel tanımlara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, kuaterniyonlar için kutupsal form incelenmiş, bazı temsil metotlarına yer verilmiş ve yaprak parametresi tanımlanmıştır.Son bölümde ise hibrit sayıların genel özellikleri verilmiş ve hibrit sayılar için yaprak parametresi kavramına yer verilmiştir. Ayrıca hibrit sayılar için yeni bir polar form elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters.In the first chapter is devoted to the introduction. The second chapter, some fundamental concepts which are going to be used in the following parts were explained.In the third chapter, for quaternions, the polar form has been examined and some representative methods are included and the Leaf parameter is defined. In the last chapter, the general properties of hybrid numbers are given and the concept of leaf parameter is given for hybrid numbers. Furthermore, a new polar form is obtained for hybrid numbers.