Rektifiyan açılabilir yüzeylerin geometrisi
The geometry of rectifying developable surface
  1. Tez No: 555684
  2. Yazar: YAĞMUR SALUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAYLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmış ve tez konusu hakkında genel bilgiler verilmiştir.İkinci bölümde tezin diğer bölümlerinde kullanılacak olan ön bilgiler, bazı kavramlar ve teoremler verilmiştir.Üçüncü bölüm; Shyuichi IZUMIYA, Haruyo KATSUMI, Takako YAMASAKI (1999)'nın makalesinin geniş bir şekilde incelenmesine ayrılmıştır.Son bölümde ise Möbius şeridinin regle yüzey yapısı ele alınmış ve bu yüzeyin açılabilir olacak şekilde parametrizasyonu verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four parts.The first part offers an introduction and an overview of the thesis subject.The second part presents the preliminary information, some concepts and theories to be useful for the thesis.The third part provides an extensive analysis on Shyuichi IZUMIYA, Haruyo KATSUMI,Takako YAMASAKI (1999).The last part approaches the ruled surface structure of the Möbius strip and gives that the parameterization of the surface so that it can be developable.