Isırgan otu (Urtica sp.), kadife çiçeği (Tagetes erecta), yonca (Medicago sativa) gibi farklı bitkilerden elde edilen ekstraktların ve sentetik ksantofil (Zeaxanthın) karotenoidin yeme ilavesinin sarı prenses (Labidochromis caeruleus) balığının renklenme ve büyüme parametreleri üzerine etkileri
The effects of extracts from different plants such as nettle (Urtica sp.) marigold flowers (Tagetes erecta), alfalfa (Medicago sativa) and synthetic xanthophyll (Zeaxanthin) carotenoid diets on pigmentation and growth parameters of electric yellow (Labidochromis caeruleus)
- Tez No: 555685
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT YEŞİLAYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Isırgan otu (Urtica sp.), kadife çiçeği (Tagetes erecta), yonca (Medicago sativa) gibi farklı bitkilerden elde edilen ekstraktların ve sentetik karotenoidin (zeaksantin) yemlere 150 mg/kg ilavesiyle ekonomik öneme sahip akvaryum balıklarından, Çiklit (Cichlidae) familyasına ait Sarı Prenses (Labidochromis caeruleus) balığındaki deri renklenmesi ve büyümeye olan etkisini belirlemesi amaçlanmıştır. Beş deneme grubu olarak kontrol, ısırgan otu, kadife çiçeği, yonca, sentetik ksantofil üç tekerrürlü olarak 15 adet akvaryum olacak şekilde tesadüf parselleri deneme deseninde düzenlenmiştir. Her bir akvaryumu 15 balık toplamda 225 adet balık 3 ay (ad libitum) süresince beslenmiştir. Deneme başı ortalama ağırlıkları 0,564 g olan sarı prenses balığı deneme sonunda tüm deneme gruplarında 2 g üzerinde bulunmuştur (P>0.05). Deneme sonunda gruplar arasında canlı ağırlık artış oranı (CAAO), spesifik büyüme oranlarına (S.B.O), yem tüketimi (YT), toplam canlı ağırlık artışları (T.C.A.A), Yem Değerlendirme Sayısı (YDS), ölüm ve yaşama oranlarındaki (%) farklar önemsiz bulunmuştur. Denemede ölçülen renk parametreleri L*,a*,b*, Habo , Chroma (Ch) bitkisel ekstratlar açısından önemli değerler içermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effects of extracts from different plants such as nettle (Urtica sp.), marigold (Tagetes erecta), alfalfa (Medicago sativa) and synthetic carotenoid supplemented to diets with 150 mg/kg on the growth and the skin coloration on electiric yellow (blue streak hap) fish belonging to the Cichlidae family with the economic importance. In five experimental groups, control, nettle, marigold, alfalfa, synthetic xanthophylls are arranged to have 3 replications as 15 aquariums. In each aquarium, 15 fish were fed (ad-libitum) a total of 225 fish 2 times a day for 3 months. Yellow princess (Labidochromis caeruleus) with average weights of 0.564 g per experiment was found to be over 2 g in all experimental groups at the end of the experiment (P> 0.05). At the end of the experiment, the live weight gain ratio, specific growth rates, feed consumption, total live weight gain, feed conversion rate, death and survival rates were not significant. The color parameters measured in the experiment contain important values for L *, a *, b *, Habo and Chroma in terms of herbal extracts.