Hyoscyamus niger L. bitkisinin miyazis üzerine etkisinin farmakognozik açıdan değerlendirilmesi
Evaluation of the effect on the myasis of hyoscyamus niger L. in terms of pharmacognosy
  1. Tez No: 555732
  2. Yazar: MUSTAFA SAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA AKKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ülkemizde“banotu”olarak bilinen Hyoscyamus niger L. (Solanaceae) bitkisi Avrupa ve Asya'da geniş bir yayılış göstermektedir. Türkiyede, halk tıbbında bitkinin tohumları, gözde oluşan solucanları yok etmek amacıyla kullanılmaktadır. Bu bilgi ışığında farklı patojenlere karşı etkisi daha önceden kanıtlanmış olan H. niger tohumlarının antilusidal aktivitesi bu çalışmada değerlendirilmiştir. Bu amaçla bitkinin tohumlarından n-hekzan, etil asetat, methanol ve alkaloit ekstreleri hazırlanmış ve Lucilia sericata larvaları üzerine larvisidal aktiviteleri değerlendirilmiştir. Çalışmada, H. niger tohum ekstrelerinin uygulanmasından sonra larva gelişimi gözlemlenmiştir. Alkaloit ekstresinin EC50 ve EC90 değerleri hesaplanmış ve morfolojik değişimler incelenmiştir. Bitkinin tohumlarından hazırlanan alkaloit ekstresi önemli ölçüde larvisidal aktivite sergilemiş ve EC50 değerleri sırasıyla birinci, ikinci ve üçüncü larva instarlarına karşı 8.04, 8.49 ve 7.96 mg/mL olarak bulunmuştur. Larva malformasyonlarının küçük boyutlu, kasılma ve zayıf kütikülü olan hasar görmüş larvaları içerdiği belirlenmiştir. Ayrıca, H. niger tohumlarının alkaloit ekstresinin yüksek performanslı sıvı kromatografisi kullanarak (YPSK), analizi yapılmış ve ekstrenin ana bileşenleri belirlenmiştir. Alkaloit ekstresinin YPSK analizi ile başlıca hiyosiyamin ve skopolamin alkaloitlerini içerdiği belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar bitkinin folklorik kullanımını doğrulamış ve bitkinin alkaloit içeriğinin larvisidal aktiviteden sorumlu olabileceği belirlenmiştir. Anahtar Sözcükler : Banotu, Hyoscyamus niger, Lucilia sericata, Solanaceae, Miyazis
Özet (Çeviri)
Hyoscyamus niger L. (Solanaceae) known as“henbane”in our country, is widely distributed in Europe and Asia. In Turkey, henbane seeds have been used in folk medicine to eradicate worms in the eyes. In the light of this information, antilusidal activity of H. niger seeds, which had previously been proven to be effective against different pathogens, was evaluated in this study. For this purpose, n-Hexane, ethylacetate, methanol and alkaloid extracts were prepared from the seeds of the plant and their larvicidal activities on Lucilia sericata larvae were evaluated. In the present study, the development of the larvae was observed after application of H. niger seeds extracts. EC50 and EC90 values of the alkaloid extract were calculated and morphological abnormalities investigated. Alkaloid extract prepared from the seeds of this plant displayed significant larvicidal activity and EC50 values were found to be 8.04, 8.49, and 7.96 mg/mL against first, second, and third larval instar, respectively. It was determined that malformations of larvae included damaged larvae with small size, contraction and weak cuticle. Furthermore, high performance liquid chromatography (HPLC) analysis was performed on alkaloid extract of H. niger seeds and main components of the extract were determined. It has been determined that the alkaloid extract mainly contain hyoscyamine and scopolamine using HPLC. These results confirm the folkloric use of the plant and suggest that the alkaloid content of the plant could be responsible for the larvicidal activity. Key Words : Black henbane, Hyoscyamus niger, Lucilia sericata, Solanaceae, Myiasis