An analysis of Jane Austen's Emma, George Eliot's The Mill on The Floss and Virginia Woolf's To The Lighthouse in The Light of Mary Wollstonecraft's a Vindication of The Rights of Woman
Mary Wollstonecraft'in a Vindication of The Rights of Woman eseri ışığında Jane Austen'in Emma, George Eliot'in The Mill on The Floss ve Virginia Woolf'un To The Lighthouse eserlerinin bir incelemesi
- Tez No: 555733
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA KÖSEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezin amacı, Jane Austen'ın Emma, George Eliot'ın The Mill on the Floss ve Virginia Woolf'un To the Lighthouse adlı romanları olmak üzere farklı yüzyıllardan üç romanı, Mary Wollstonecraft'ın A Vindication of the Rights of Woman'ı ışığında, toplumsal cinsiyet çalışmalarına kazandırdığı düşünceleri aracılığıyla incelemektir. Tez, Mary Wollstonecraft'ın biyografisiyle başlamış, sonrasında edebi eserlerinden bahsedilmiştir ve son olarak eseri A Vindication of the Rights of Woman'ı derinlemesine incelenmiştir. Wollstonecraft'ın radikal düşünceleri sunulduktan sonra, her kadın yazarın biyografileri verilmiş ve aynı zamanda da üç roman onun eseri ışığında detaylıca incelenmiştir. Ayrıca, romanlarda yapılan incelemeler ışığında şu sonuca ulaşılır ki; Wollstonecraft'ın çalışmasında bahsettiği İngiltere'deki erkek egemen toplumlardaki kadınların birçok sorunu farklı kadın yazarların bu üç romanında da görülmektedir. Bu üç romanın ortak özelliği, Wollstonecraft'ın A Vindication of the Rights of Woman'daki gözlemlerini tasdik etmeleridir. Farklı yüzyıllardan bu üç roman, Mary Wollstonecraft'ın eserinde ifade ettiği toplumsal cinsiyet konusuyla ilgili gözlemlerinin izlerini taşımaktadırlar. Fakat, aynı zamanda yazıldıkları yüzyıllarla da ilişkili olarak, kadın karakterleri bakımından bazı farklılıklar göstermektedirler. Bu üç romandaki kadın karakterlerin başından geçenler sayesinde, 18.yüzyıldan 20.yüzyıla kadar cinsiyet rollerinin değişimi gözlemlenmektedir. Kadınların davranış değişimleri ve toplumdaki rollerinin, boyun eğen bir kadın profilinden daha modern feminist bir kadın karaktere değişimi bu romanlarda göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to analyse three novels of different centuries, Jane Austen's Emma, George Eliot's The Mill on the Floss and Virginia Woolf's To the Lighthouse, in the light of Mary Wollstonecraft's A Vindication of the Rights of Woman through the ideas that she has contributed to the field of gender studies. The thesis begins with the biography of Mary Wollstonecraft, then her literary works are mentioned and finally her work A Vindication of the Rights of Woman is analysed deeply. After Wollstonecraft's radical thoughts are presented, the biographies of each female author are represented and also the three novels are analysed in detail in the light of her work. Moreover, it becomes apparent in the light of the analysis of these novels that many of the problems of women in the male-dominated societies in England which Wollstonecraft portrays in her work are also apparent in these three novels of different female authors. The most common feature of these three novels is that they confirm the observations of Wollstonecraft in A Vindication of the Rights of Woman. These three novels of different centuries bear the traces of the observations of Mary Wollstonecraft related to gender issues which she states in her work. However, they have also some differences in terms of their female characters related to the centuries in which they were written. The alteration of the gender roles from the 18th century to the 20th century is observed thanks to the experiences of the female characters in these three novels. The change of the attitudes of women and their roles in society changing from a more yielding female profile to a more modern feminist female character are apparent in these novels.