Markaların youtuber'lar ile yaptığı iş birliğinin tüketici güvenine etkisi
The effect of brands on the consumer trust with the youtubers
  1. Tez No: 555737
  2. Yazar: DUYGU YOLCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEMAL SUHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Tüketici satın alma davranışları tarih boyunca sürekli değişiklikler göstermiştir fakat günümüzün teknolojisi pazarlama konusunun tüketici karşısında ilk defa bu denli zayıf ve hareket alanın kısıtlı kalmasına sebep olmuştur. Artık markalar ürün ve hizmetleri ile ilgili olarak süreçlerine kendileri değil, tüketicilerin bulundukları alanları keşfedip tüketicilere ayak uydurmak zorunda kalmışlardır. Tüketicilerin teknolojiye hızlı bir şekilde adapte olmaları, sosyal medya ve özellikle mobil interneti aktif bir şekilde kullanmaları markaların da pazarlama faaliyetlerini bu platformlara çevirmelerine sebep olmuştur. Literatür içerisinde tüketici güven etkisinin sürekli olarak incelenen bir konu olmasına rağmen bu konuyu fenomen hesapların veya Youtuber'lar aracılığı ile gerçekleştirildiği zamanki etkiyi irdeleyen çok fazla çalışma bulunmamaktadır. Gerçekleştirilen çalışmada tüketiciler üzerine Youtuber'lar aracılığı ile marka güveni oluşabilir mi sorusuna cevap aranmıştır. Bu doğrultuda, 7 kişi ile odak (fokus) grup çalışması gerçekleştirilmiş ve tüketicilerin gözünden Youtuber fenomenlerinin marka güveni konusundaki aracılık rolünün etkin olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmanın sonuçları literatür doğrultusunda tartışılmış̧, sonraki araştırmacılara ve uygulamacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Consumer buying behaviours has changed continiously throughout history but today's technology caused marketing issue to be so weak for the first time and left it with a limited field against consumers. Today, the brands do not decide theirselves on their product and service processes and they are forced to find out the movement areas of their consumers and keep pace with them. The rapid adaptation of consumers to technology and the usage of social media and mobile internet connections actively, have led brands to turn their marketing activities into these platforms. Despite the consumer confidence effect has been continuously examined in literatures, there are not many studies on investigating the effects of phenomenons or ''Youtuber''s, when they get involved in marketing activities. In this study, it is examined if the trust against brands can be built up through ''Youtuber''s. With recpect to this, it has been studied on focus groups and it has been concluded that the mediator role of Youtuber phenomenas on brand trust is effective from the eyes of consumers. The results of the study were discussed in the light of the literature and recommendations were given to subsequent researchers and practitioners.