Halk edebiyatı ürünlerinin Türkçe eğitimindeki işlevi ve Türkçe ders kitaplarındaki yerinin incelenmesi
Investigating function of products of folk literature in Turkish language education and their place in Turkish course books
  1. Tez No: 555742
  2. Yazar: SERKAN ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırma 5-8. sınıf Türkçe ders kitaplarıyla yapılan Türkçe öğretiminde halk edebiyatı ürünlerine ne sıklıkla yer verildiğini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2018–2019 eğitim- öğretim yılında okutulmak üzere Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca kabul edilerek Tebliğler Dergisi'nde yayımlanan 5.sınıf için bir, 6. sınıf için iki, 7. Sınıf için üç ve 8. sınıf için bir Türkçe ders kitabı olmak üzere toplam 7 kitap oluşturmaktadır. Ders kitapları 5.sınıf Milli Eğitim, 6. sınıf Millî Eğitim ve Eksen, 7. Sınıf Millî Eğitim, Dersdestek ve Milli Eğitim; 8. Sınıf Millî Eğitim Yayınları'na aittir. 7.sınıf ders kitaplarında Milli Eğitim Yayınları'na ait iki kitap olduğu için bu kitaplar Milli Eğitim-1 ve Milli Eğitim-2 şeklinde isimlendirilmiştir. Araştırma içerik çözümlemesi tekniklerinden kategorisel analiz tekniğine göre yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini oluşturan kitaplardaki metin, etkinlik, hazırlık çalışması ve tema sonu değerlendirme soruları taranarak halk edebiyatı ile ilgili olanlar belirlenmiştir. Daha sonra elde edilen bulgular tablolarda gösterilmiş ve yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda ders kitaplarında yer alan metin, etkinlik, hazırlık çalışması ve tema sonu değerlendirme soru sayılarında bir standart olmadığı ve Türkçe ders kitaplarının halk edebiyatına yer verme düzeylerinin düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ders kitaplarında halk edebiyatı ile ilgili metin, etkinlik, hazırlık çalışması ve tema sonu değerlendirme sorularına yer verme oranları yetersiz bulunmuştur. Bu bulgular ile Türkçe öğretiminin en temel kaynaklarından biri olan halk edebiyatına hem Türkçe öğretim programlarında hem de ders kitaplarında daha fazla yer verilmesi gerektiği yönünde öneriler sunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER Halk Edebiyatı, Türkçe Öğretim Programı, Ders Kitapları, Metin, Etkinlik, Hazırlık Çalışmaları, Tema Sonu Değerlendirme Soruları.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine how frequently products of folk literature were included in Turkish teaching through 5th to 8th grade Turkish course books. The sample of the research was 7 books - one book for the 5th grade, two books for the 6th grade, three books for the 7th grade and one book for the 8th grade – which were adopted by Head Council of Education and Morality and published in the Journal of Notices. The course books were published by National Education Publishing for the 5th grade, by National Education and Eksen Publishing for the 6th grade, by National Education, Dersdestek and National Education Publishing for the 7th grade and by National Education Publishing for the 8th grade. As there were two books published by National Education Publishing for the 7th grade, the wooks were named as National Education-1 and National Education-2. The study was carried out based on categorical analysis, one of the techniques of content analysis. The texts, exercises, warm-up activities and theme evaluation questions in the books mentioned above were scanned, and the ones related to folk literature were determined. Then, the findings obtained were illustrated in tables, and they were interpreted. As a result of the study, it was revealed that there were no standards of the number of texts, exercises, warm-up activities and theme evaluation questions included in the books, and Turkish course books did not include folk literature adequately. Based on these findings, implications regarding the necessity of including folk literature, one of the basic sources of Turkish education, both in Turkish educational programs and in course books were suggested. KEYWORDS Folk Literature, Turkish Educational Program, Course Books, Text, Exercise, Warm-up Activities, Theme Evaluation questions.