Kurumsal kaynak planlaması yazılımı ile talep tahmin modeli uygulaması: Türkiye örneği
Application of demand forecasting with enterprise resource planning system: An example from Turkey
  1. Tez No: 555752
  2. Yazar: HALİL ARDA COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kurumsal kaynak planlaması (KKP) yazılımları organizasyonların insan kaynakları, tedarik zinciri yönetimi, müşteri ilişkileri yönetimi, üretim ve malzeme yönetimi gibi temel iş süreçlerinin bir sistem tarafından bütünleşik olarak yönetilmesini sağlayan yazılımsal sistemlerdir. Bu sistemlerin kullanımı esnasında toplanan veriler sayesinde, nicel yöntemler kullanılarak gelecek döneme dair talep tahminlerinde bulunmak ya da gerçekleştirilen nitel tahminlerin yönetimini ve takibini sağlamak mümkündür. Bu çalışmanın ilk kısmında kurumsal kaynak planlaması yazılımları ve talep tahmini süreci ile ilgili gerçekleştirilmiş teorik araştırması sonucunda elde edilen bilgiler paylaşılmıştır. İkinci kısımda, çalışma konusu hakkında gerçekleştirilen literatür taraması sonucunda ulusal ve uluslararası çevrede talep tahmini gerçekleştirilirken uygulanan yöntemlerin karşılaştırılmasına ve kurumsal kaynak planlaması yazılımı ile talep tahmini sürecinin yönetilmesine dair çalışmalara yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise, çalışma kapsamında gerçekleştirilmiş olan bir kurumsal kaynak planlaması sistemi ile talep tahmini sürecinin yönetilmesini sağlamak adına gerekli yazılım geliştirme süreci anlatılmıştır. Çalışma kapsamında oluşturulan yazılım uygulamaları kullanılarak, uluslararası pazarda faaliyet gösteren bir işletmenin verileri ile 2018 yılına yönelik talep tahmin uygulaması gerçekleştirilmiş ve sonuçları paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ERP, or enterprise resource planning, is a modular software system designed to integrate the main functional areas of an organization's business processes such as human resources management, supply and chain management, customer relationship management, production planning and material management, into a unified system. In the first chapter of this study, enterprise resource planning software and demand forecasting process has been carried out and information that has been obtained as a result of theoretical research has been shared. In the second chapter of this study, national and international literature review results about demand forecasting methods comparisons and examples of demand forecasting process management while using enterprise resource planning systems have been adverted. In the last part of the study, an enterprise resource planning system that has realized within the scope of the study and the software development process that is required to manage the demand forecast process have been explained. Using the software applications created within the scope of the study, a demand estimation application has been made for 2018 and the results have been shared with the data of a company that operates in the international market.