Sevbân b. Bücdüd'ün hayatı ve rivâyetleri
The life and narrations of Savbân b. Bucdud
  1. Tez No: 555760
  2. Yazar: HASAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Din, Biography, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, sahâbî Hz. Sevbân b. Bücdüd'ün hayatını, tâbiînle olan rivâyet ilişkilerini ve günümüze intikal eden rivâyetlerini ele almaktadır. Çalışmamızın temel amacı ilgili sahâbînin hayatını, kişiliğini, hadisçiliğini ve rivâyetlerini tesbit edip kaynaklardan yararlanarak ortaya koymaktır. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Sevbân b. Bücdüd'ün kimliği, kişiliği ve hayatı; konusunda söylenenler konusunda bilgi verilmektedir. İkinci bölümde ise Sevbân b. Bücdüd'ün rivâyet ettiği hadisler ve bu hadislerin râvilerinin Kütüb-i Tis'a'da dağılımı ele alınmaktadır. Bu hadisler tercümeleri yapıldıktan sonra senet ve metin bakımından incelenmektedir; daha sonra sıhhat ve mana yönünden değerlendirmeye çalışılmaktadır. Bütün bu inceleme ve değerlendirmeler yapılırken başta İslâm tarihi, tabakât, ricâl, siyer ve hadis külliyatından yararlanılmaya çalışılmaktadır. İlgili sahâbînin toplam rivâyet sayısı tekrarlarıyla birlikte 128 adet olup üzerinde çalışılan bu hadislerin Kütüb-i Tis'a'da dağılımı; Buhârî'de 3, Müslim'de 15, Nesâî'de 17, Ebû Dâvûd'da 12, Tirmîzî'de 13, İbn Mâce'de 19, Dârimî'de 10, Müsned'te ise tekrarlarıylar 80'dir.
Özet (Çeviri)
In this study, the companian Hz. Sevbân b. Bücdüd's life, narration which is related to its history, and the narrations related to the present are examined. The main purpose of this study is to determine the life, personality, hadithism and narrations of this companion and to provide information about its validity by utilizing the sources. The study consists of two parts. In the first part, information about Sevbân b. Bücdüd's the identity and life is given. For this purpose, Islamic history, biography (tabakat), ricals, prophetic biography and hadiths were tried to be used. In the second section, the hadiths narrated by Sevbân b. Bücdüd and the distribution of these hadiths in Kutub-i tis'a were discussed. These hadiths were examined in terms of text and notes after their translations, and these hadiths which were examined later were briefly evaluated. Total story number of related companion is 128 with its repetition, these hadisths worked on Kutub-i Tis'a range: Buhari, 3; Muslim, 15; Nesai, 17; Abu Davud, 12; Tirmizî, 13; Ibn Mace, 19; Darimi, 10; Ahmed b. Hanbel, 80.