Farklı rakımlardaki toprak özelliklerinin bağ gelişimi ve verim bileşenleri üzerine etkisi
The effect of soil properties in difference topographic rise on the vineyard growth and the production parameters
- Tez No: 555790
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADİL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışma da, Erzincan ilinde farklı yükseltilerde (1100, 1250 ve 1400 m) üzüm bağlarından alınan toprak örneklerinin bazı kimyasal özellikleri ile 2011 ve 2012 yılları arasında, hasat döneminde bağlardan toplanan üzümlerde salkım ağırlığı, salkımdaki tane sayısı, tane ağırlığı, suda çözünebilir kuru madde miktarı (SÇKM), pH, titre edilebilir asitlik gibi bazı verim ve kalite özellikleri belirlenmiştir. Toprak analiz sonuçlara göre deneme bağlarının pH'sı7.75-7.92, elektiriki iletkenliği 0.68-0.94 dS m-1, kireç içeriği %8.21-8.42, organik madde içeriği %1.86-1.97, elverişli fosfor içeriği 7.3-8.8 kg P2O5 da-1, değişebilir potasyum içeriği 68.7-78.0 kg K2O da-1 olarak belirlenmiştir. Verim ve kalite özelliklerinin değerlendirilmesi sonucunda salkım ağırlığı yükselti arttıkça azalmış olup, 2011 yılında sırasıyla 1100, 1250 ve 1400 m'lerde ortalama 0.54 kg, 0.49 kg, 0.43 kg; 2012 yılında 0.54 kg, 0.51 kg ve 0.47 kg olarak belirlenmiştir. Tane ağırlığı 1100, 1250 ve 1400 m rakımlarda 4.51 g, 3.41 g ve 2.46 g 2011 yılında, 4.52 g, 3.32 g ve 2.34 g 2012 yılında belirlenmiştir. Salkımdaki tane sayısı 2011 yılında, 1100 rakımda 93.0, 1250 rakımda 85.0 adet, 1400 rakımda 81.0 adet olarak belirlenmiştir. Salkımdaki tane sayısı 2012 yılında, 1100 rakımda 91.0, 1250 rakımda 84.0 ve 1400 rakımda 78.0 olarak belirlenmiştir. SÇKM değeri 2011 yılında, 1100, 1250 ve 1400 rakımda sırasıyla ortalama %17.85, %17.14 ve %18.09 olarak belirlenmiştir. 2012 yılında ise SÇKM değeri %17.29, %16.50 ve %17.44 olarak bulunmuştur. Üzüm şırasının pH değerleri 2011 yılında 1100 rakımda 3.34, 1250 rakımda 3.08 ve 1400 rakımda 2.85 olarak belirlenmiştir. 2012 yılında ise 1100 rakımda 3.37, 1250 rakımda 3.11 ve 1400 rakımda ise 2.76 olarak ölçülmüştür. Titre edilebilir asitlikte 2011 yılında, 1400, 1250, 1100 rakımda sırası ile 1.19 g 100ml-1, 1.17 g 100ml-1 ve 1,05 g 100ml-1 olarak belirlenmiştir. 2012 yılında ise; 1400, 1250, 1100 rakımda sırası ile 1.24 g 100ml-1, 1,05 g 100ml-1 ve 1,09 g 100ml-1 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, some chemical properties of soil samples taken from vineyards in different elevations (1100, 1250 and 1400 m) in Erzincan province between 2011 and 2012, grape weight in grapes collected during harvesting period, number of grains in the cluster, grain weight, water-soluble dry matter and some of the yield and quality characteristics such as the amount of water (TSS), pH, titrable acidity were determined. According to the results of soil analysis, the soil ph content of 7.75-7.92, electrical conductivity values 0.68-0.94 dS m-1, lime content 8.21-8.42%, organic matter content 1.866-1.97%, favorable phosphorus contents 7.3-8.8 kg P2O5 da-1 and exchangeable K contents were determined between as 68.7-78.0 kg K2O da-1. As a result of the evaluation of the yield and quality characteristics, the weight of the cluster decreased as the height increased. In 2012 it was determined as 0.54 kg, 0.51 kg and 0.47 kg. Grain weight was determined as 4.51 g, 3.41 g and 2.46 g in 2011, 4.52 g, 3.32 g, and 2.34 g in 2012, at 1100, 1250 and 1400 m altitudes. The number of grains was determined as 93.0 at 1100 altitudes, 85.0 at 1250 altitudes and 81.0 at 1400 altitudes in 2011. The number of grains in the cluster was determined to be 91.0 in 1100, and 78.0 in the elevation of 84.0 and 1400 in 1250 altitude in 2012. It was determined as 17.85%, 17.14% and 18.09% at the elevations of 1100, 1250 and 1400 in 2011 respectively. It was found to be 17.29%, 16.50% and 17.44% in 2012. The pH values of grape must have been determined as 3.34 at an altitude of 1100 and as 3.08 at an altitude of 1250 and as 2.85 at an altitude of 1400 in 2011. It was measured as 3.37 at an altitude of 1100, as 3.11 at an altitude of 1250 and as 2.76 at an altitude of 1400 in 2012. The titrable acidity in 2011, 1400, 1250, 1100 altitude at 1.19 g 100ml-1, 1.17 g 100ml-1 and 1.05 g respectively were determined as 100ml-1. Same acidity were determined 1.24 g 100ml-1, 1.05 g 100ml-1 and 1.09 g 100ml-1 at an altitude 1400, 1250, 1100 elevation, respectively in 2012.