Skuamoz hücreli karsinomların tanısında FLOR-18 ile işaretli florodeoksiglukoz pozitron emisyon tomografisi rolü
Role of 18F-fluorodeoxyglucose positron emission tomography/computed tomography in diagnosis of squamous cell carsinoma
  1. Tez No: 555800
  2. Yazar: ABDOLREZA KHASH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN TOP, PROF. DR. ALİ SARIKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
18F-FDG PET/BT'nin lenf nodu tutulumunu tespitinde, lenf nodu biyopsisi veya diseksiyon sonucu veya ameliyat sonucu eksizyon ile elde edilen histopatolojik sonuçları ile kıyaslanarak etkinliğini araştırmayı amaçladığımız çalışmamız Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı'nda etik kurul onayı alınarak retrospektif olarak gerçekleştirildi. Çalışmaya 18 yaş üstü, skuamöz hücreli karsinom nedeniyle eksizyon ve onarım uygulanan 100 hasta dahil edildi. Çalışmaya 2008- 2018 yılları skuamöz hücreli karsinom nedeniyle opere edilen hastalar dahil edildi. Hastaların demografik verileri, patoloji sonuçları hasta dosyalarındaki epikrizlerden alınarak kayıt edildi. Hastaların ultrasonografi, manyetik rezonans görüntüleme, bilgisayarlı tomografi ve pozitron emisyon tomografisi sonuçları elektronik ortamdan alınarak kayıt edilerek istatistiksel analizleri yapıldı. Analizler sonucunda kadınlarda tümör görülme yaşının ve yanak tümörü görülme oranının erkeklere göre daha yüksek olduğu bulundu. Dudak ve alt ekstremite tümörlerinin daha genç, yanak, üst ekstremite ve aurikülar bölge tümörlerinin ise daha yaşlı hastalarda görüldüğü bulundu. Lenf nod tutulumlarının erken tespitinde; manyetik rezonans görüntülemenin sensivitesinin %86, spesifitesinin %67, doğruluk tespit oranın ise % 76,9 olduğu bulunurken,18F-FDG PET/BT'nin sensivitesinin %94, spesifitesinin %53, doğruluk tespit oranın ise % 71 olduğu bulundu. Sonuç olarak; cilt skuamöz hücreli karsinomların lenf nod tutulumlarının saptanmasında manyetik rezonans ile görüntülemenin hala en güvenli yöntem olduğu fakat 18F-FDG PET/BT'ninde yadırganamaz orandaki sensivitesinden ve uzak metastazları belirlemedi ki üstünlüğünden dolayı diğer görüntüleme yöntemlerine göre daha avantajlı olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate the efficacy of 18F-FDG PET / CT in detecting lymph node involvement by comparing with histopathological results obtained by lymph node biopsy or dissection or surgical excision. Our study was performed retrospectively with the approval of the ethics committee of the Department of Plastic, Aesthetic and Reconstructive Surgery, Faculty of Medicine, Trakya University. The study included 100 patients over 18 years of age who underwent excision and repair for squamous cell carcinoma. Patients who were operated for squamous cell carcinoma between 2008 and 2018 were included in the study. The demographic data and pathology results of the patients were recorded from the epicrisis in the patient files. The results of ultrasonography, magnetic resonance imaging, computed tomography and positron emission tomography were recorded and analyzed statistically. As a result of the analysis, it was found that the age of tumor incidence and the incidence of cheek tumors were higher in women than in men. Lip and lower extremity tumors were seen in younger patients, and cheek, upper extremity and auricular tumors were seen in older patients. Early detection of lymph node involvement; Magnetic resonance imaging were determined 86% sensitivity, 67% specificity and 76.9% accuracy and 18F-FDG PET / CT showed 94% sensitivity, 53% specificity and 71% accuracy. As a result; magnetic resonance imaging is still the safest method for detecting lymph node involvement of skin squamous cell carcinoma. However, 18F-FDG is more advantageous than other imaging modalities due to its high sensitivity on PET / CT and its ability to detect distant metastases.