Türkiye'de aktif istihdam politikalarının analizi
Analysis of active employment policies in Turkey
- Tez No: 555856
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GENÇLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Dünyadaki tüm ülkelerin gündeminde öncelikli sorun olarak yer alan işsizlik; ülkelerin sosyo-ekonomik yapılarının ve gelişmişlik düzeylerinin farklı olması nedeniyle, her ülkede farklı ekonomik ve sosyal etkileriyle ortaya çıkmaktadır. Bu nedenlerden dolayı bütün ülkelerde, işsizlikle farklı şekilde mücadele edilmektedir. En önemli mücadele yöntemlerinden biri de“Aktif İstihdam Politikaları”dır. Bu politikalar hem uygulama alanının genişliği hem de çeşitli çözüm seçenekleriyle işsizliğe karşı ciddi bir çözüm önerisidir. Çalışmada istihdam, işsizlik ve aktif istihdam politikaları incelenmektedir. Ülkeler bazında yapılan aktif istihdam politikası harcamaları ve ülkemizde bu politikaların ortaya çıkışı, gelişimi, İşkur bünyesinde değerlendirilmesi ve ayrılan kaynaklar ortaya konularak literatüre katkı yapması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Unemployement, which is the priority problem on the agenda of all countries in the World, comes out with different economic and social effects, due to the different levels of socio-economic structures and development levels of them. For all these reasons, all countries are struggling with unemployement by different ways. One of the most important fighting methods is“active employement policies”. These policies are serious solutions by the width of application area and the variety. The study examines employment, unemployment and active employement policies. It's aimed to make contribution to the literature by examining active employement policy expanditures of countries and the evalution and allocation of these policies in our country, evaluating within İş-Kur by releaving allocating resources.