Project management methodology analysis for smart grid projects
Akıllı şebeke projeleri için proje yönetim metodoloji analizi
- Tez No: 555857
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN BÜYÜKÖZKAN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Akıllı Şebekeler, alanında yapılmış birçok uygulama ve araştırmalarla dünyada son yılların en gözde konularından birisidir. Akıllı şebekeler, farklı alanlardan uzmanlar arasında yüksek seviyede iş birliği ve birçok önemli alanda en iyi sonuçları elde etmek için en gelişmiş teknolojik seviyede birliktelik gerektiren disiplinler arası bir alandır. Uygulanan yeni projelerle, şebekenin izlenebilirliğinin, yönetilebilirliğinin arttırılması, kayıp-kaçağın, karbon emisyonunun azaltılabilmesi, arızaların, kesintilerin azaltılması hedeflenirken diğer yandan akıllı şebekelerin en somut çıktısı son kullanıcının bu uygulamalara olan memnuniyeti akıllı şebeke uygulamalarının başarı kriterlerini oluşturacaktır. Bu da akıllı şebeke uygulamalarının ekonomik, çevresel, insan, yaşam ve yönetim alanlarını etkileyeceğini ortaya koymaktadır. Bu nedenlerle akıllı şebeke projeleri beraberinde birçok zorluğu da getirmektedir. Bu çalışmada geleneksel proje yönetim anlayışına nazaran, en trend proje yönetim konularının ve uygulamalarının incelenmesi ile akıllı şebeke projeleri için en uygun yönetim biçiminin belirlenmesi için bir araştırma hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Smart Grid is one of the most popular topic in recent years with many application and researched made in this field. Smart Grids, due to in order to reach best results, requires extensive collaboration with specialists in different fields and extensive technological level interdisciplinary field. With new application implemented in field, to be aimed increasing of supervision of network and manageability and reducing of interruption and faults, whereas the most concrete output of smart grids is the customer satisfaction this sets benchmark for success. This demonstrate that smart grids applications will affect economic, environmental, human, life and management areas. Because of these effects, smart grids application brings many difficulties. And technological developments continue without ceasing. It is also affect smart grid project because of long term application period. So, in this study, most trend project managements will be analyzed to determine which one is most appropriate, compared to traditional project management approach.