The investigation of pragmatic competence levels of tertiary level Turkish efl students with a special focus to their usage patterns of expressions of gratitude
İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen üniversite düzeyindeki Türk öğrencilerin dil kullanımlarındaki pragmatik yeterlilik düzeylerinin minnet ifadelerinin kullanım kalıpları özelinde incelenmesi
- Tez No: 555886
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ŞÜKRÜ ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı belirli durumlarda Türkçe konuşup İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenenlerin minnet ifade etme stratejilerini anlamaktır. Bu amaç için İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen 80 Türk öğrenci ve yine 70 adet ana dili İngilizce olmayan Avrupalı konuşmacı tarafından tamamlanan üç adet söylem tamamlama görevi, çalışmanın örnekleri olarak alınmıştır. Ayrıca, söylem tamamlama görevine de katılmış Türkçe konuşan 44 katılımcı yoluyla söylem tamamlama görevlerinin sonuçlarını daha iyi anlamak için mülakat verisi derlenmiştir. Bulgular sadece araştırma grupları arasındaki değil aynı zamanda Türkçe konuşan katılımcıların Türkçe ve İngilizcedeki minnet ifade etme stratejilerini seçim ve sıklıklarına dair cevapların farlılık ve benzerliklerini göstermiştir. Sonuçlar, Türkçe konuşup üniversite düzeyinde İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenenlerin ana dili İngilizce olmayan Avrupalı konuşmacılarla karşılaştırıldığında farklı bir tavırda teşekkür söz eylemine başvurduklarını da göstermiştir. Bir başka bulgu Türkçe konuşup İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenenlerin, İngilizce yeterliliklerindeki eksiklikten dolayı teşekkür etme stratejilerinde farklılaşmaları olmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study has been to find out the gratitude strategies used by Turkish speaking EFL learners in certain situations. For this purpose, three Discourse completion Tasks (DCTs) designed, and completed by two groups of participants including 80 tertiary level Turkish EFL learners, and 70 non-native European speakers of English at tertiary level were taken as the samples for the study. Additionally, interview data were compiled through 44 Turkish speaking participants who also attended the completion of DCTs in order to gain more insight into the results of the DCTs. The findings showed divergences and similarities between not only the research groups but also the responses of the Turkish speaking participants in Turkish and English regarding the choice and frequency of thanking strategies. The results also indicated that the Turkish speaking EFL learners at tertiary level resorted to the speech act of thanking in a different manner compared to non-native European speakers of English. Another finding was that Turkish speaking EFL learners differed in their thanking strategies because of the incompetence in their English proficiency.