Examining presence scales under the influence of increasing virtual reality experience in physiologically arousing virtual environments
Fizyolojik olarak uyarıcı sanal ortamlarda artan sanal gerçeklik deneyiminin etkisi altında buradalık ölçeklerinin incelenmesi
- Tez No: 555988
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET İLKER BERKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Sanal gerçeklik sistemleri son dönemde gelişmekte olan teknolojilerden bir tanesi. Bu sistemler dijital ortamda kullanıcıyı sarmalayan bir deneyim yaratıyor. Bu bilgisayar üretimi dünyalar, kullanıcıyı etkisi altına alarak sanal ortama sürüklüyor ve o sanal dünyada bulunma hissi yaratıyor. Bu his çoğunlukla“buradalık”olarak isimlendiriliyor. Ses ve görüntülerle zengin bir ortam sunan sanal uyarıcılar, kullanıcının gerçek dünyadaymışçasına gerçek fiziksel değişimler yaşamasına neden oluyor. Bedende oluşan bu değişimler, aslında kullanıcının hayali dünyaya adapte olmasının sonucunda zihninin oradaymışçasına kandırılmasının sonucu. Sanal ortamın yarattığı duygu durumundaki değişimler özellikle yüz, kalp ve deri ile ilgili kısımlara yansıyor. Bu psiko-fizyolojik tepkiler içerisinden uyarılmayla oluşan ve deneyimi bölmeden kaydedilebilen elektrodermal aktivite bu çalışmanın deney tasarımında yer alıyor. Deneylerde kullanılan sanal uyarıcılar stres ve uyarılma yaratarak daha iyi psiko-fizyolojik sonuç vermeleri için korku temalı oyunlar arasından seçilmiştir. Bu çalışmada, IPQ (The Igroup Presence Questionnaire), MEC-SPQ (The MEC Spatial Presence Questionnaire), ve ITC-SOPI (The Independent Television Commission's Sense of Presence Inventory) ölçekleri kullanıcının artan sanal gerçeklik deneyimiyle ve electrodermal aktivite ile incelenmiştir. Bulgular, buradalık hissinin deneyime duyarlı olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Virtual reality systems are one of the emerging technologies of this era. They create an immersive experience for users within digital settings. These computer-generated worlds absorb the users into the virtual environment and induce a feeling of being in the virtual world. This feeling is commonly termed as presence. The virtual stimuli that are enriched with sounds and visual content evoke real body responses as if the user gives a response to a real-world environment. Emotional responses under the influence of virtuality echo through the body and give primarily but not limited to facial, cardiac, dermal signs. Of those, this thesis' experimental design includes electrodermal activity which is triggered by arousal and can be non-invasively measured simultaneously during the experience. The virtual stimuli are chosen among the games in the horror genre to induce stress and arousal for better measurement of psychophysiological response. In this study, IPQ (The Igroup Presence Questionnaire), MEC-SPQ (The MEC Spatial Presence Questionnaire), and ITC-SOPI (The Independent Television Commission's Sense of Presence Inventory) scales are examined through the users' increased virtual reality experience together with electrodermal activity. It is concluded that the sense of presence is not sensitive to the regular experience of virtual reality according to subjective measures as well as the electrodermal activity.