Örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışlarının bağlanma teorisi açısından incelenmesi
A research on organizational commitment and organizational citizenship behaviors in terms of attachment theory
- Tez No: 556023
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışlarını bağlanma teorisi açısından incelemek; erken çocukluk döneminde oluşan bağlanma sitilinin, yetişkin dönemlerinde örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışlarına etkisi olup olmadığını ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda veri toplama aracı olarak, Bursa'da özel sektör kuruluşlarında çalışan toplam 350 personele; bağlanma stilleri, örgütsel vatandaşlık ve örgütsel bağlılık ölçekleri ile demografik bilgi formundan oluşan anket yönlendirmesi yapılmıştır. Anket, 350 çalışan tarafından çevrimiçi olarak doldurulmuş ve dönen anketlerin tümü değerlendirmeye alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, güvenli bağlanma stilinin örgütsel vatandaşlık ve örgütsel bağlılık davranışlarına olumlu yönde etkisi, kaçınan ve kaygılı-kararsız bağlanma stillerinin ise olumsuz yönde etkisi tespit edilmiştir. Ayrıca örgütsel bağlılık davranışının, çalışanların örgütsel vatandaşlık davranışları üzerinde etkisi olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to research organizational commitment and organizational citizenship behaviors in terms of attachment theory; and whether or not the attachment style which is established between child and caregiver figure on early childhood has an effect on organizational commitment and organizational citizenship behaviors in adulthood. The study was conducted by a questionnaire survey that includes attachment styles, organizational citizenship and organizational commitment behaviors and demographic information forms, on the attendance of 350 personnel who is currently working in the private sector in Bursa. All questionnaires were evaluated. As a result of the research, the analysis showed that secure attachment style has positive effect, avoidant and ambivalent attachment styles have negative effect on organizational citizenship and organizational commitment behaviors. In addition, it has been found that organizational commitment behavior has a positive effect on employees' organizational citizenship behaviors.