Örgütsel bağlılık ve örgütsel vatandaşlık davranışı arasındaki ilişki, kamu çalışanları üzerine bir uygulama
The relationship between organizational commitment and organizational citizenship behavior, a practise on public employees
- Tez No: 375414
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ONUR BALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Ciddi bir rekabet ortamı içinde kendisine yer bulmaya çalışan örgütler gelişmeleri her an takip etmek zorunda ve bünyesinde örgütüne bağlı, örgütünün güvenebileceği ve örgütüne güvenen elemanlar bulundurmalıdır. Çalışmamızın amacı, çalışanların örgüt içinde göstermiş oldukları gönüllü davranışlarının örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkisini bir kamu kurumunda yapılan çalışma ile açıklamaya çalışmaktır. Çalışmamızda kullanacağımız veriler anket yoluyla toplanmış olup, SPSS istatistik programında analiz edilmiştir. Toplam kırk bir sorudan oluşan anketimize 325 çalışan katılmış olup verilen cevaplar doğrultusunda elde edilen veriler korelasyon ve regresyon analizine tabi tutulmuştur. Demografik özellikler açısında değişkenler arasında anlamlı farklılıklar bulunup bulunmadığını incelemek amacıyla ise T testi ve ANOVA analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, örgütsel vatandaşlık davranışı boyutlarından özgecilik–nezaket, sivil erdem ve gönüllülük-centilmenlik boyutları ile duygusal bağlılık boyutu arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki varken, özgecilik-nezaket boyutu normatif bağlılıkla negatif, devam bağlılığı ile ise pozitif ve anlamlı bir ilişki içindedir. Sivil erdem boyutu ise normatif bağlılıkla pozitif ve anlamlı, devam bağlılığı ile negatif ve anlamlı olmayan bir ilişkiye sahiptir. Gönüllülük-centilmenlik boyutu normatif bağlılıkla negatif ve anlamsız, devam bağlılığı ile pozitif ve anlamlı ilişki içindedir.
Özet (Çeviri)
Organizations, struggling to find place for themselves in a serious environment of competition have to follow up the developments momently and to have employees dependent to their organization, reliable for organization and relying on their organization available. The purpose of our study is trying to explain the influence of voluntary behaviors practised by employees inside the organization on their organizational commitment. The data that we will use in our study have been collected via surveys and analyzed in SPSS Statistics Program. 325 workers participated in the survey including totally 41 questions and data obtained in accordance with the answers given were subjected to correlation and regression analysis. T Test and ANOVA Analysis were used for the purpose of examining whether a considerable difference between variables exists or not regarding to demographic characteristics. According to analysis results, while there is a positive and considerable correlation between dimensions of altruism-politeness, civic virtue and volunteerism-gentlemanship relating to organizational citizenship and emotional commitment, dimension of altruism-politeness has a negative relationship with normative commitment and a positive and considerable relationship with continuation commitment. Civic virtue dimension, on the other hand, has a positive and considerable relationship with normative commitment and a negative and inconsiderable relationship with continuation commitment. Volunteerism-gentlemanship dimension has a negative and inconsiderable relationship with normative commitment and has a positive and considerable relationship with continuation commitment.