The subjective well-being of children in public primary schools
İlkokul bağlamında çocuğun öznel iyi olma hali
  1. Tez No: 556043
  2. Yazar: ŞEYDA KARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSOY ERDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmanın ana amacı çocukların okul ortamındaki öznel iyi olma hallerini, ev ve çevre koşullarındaki öznel iyi olma halleri ile ilişkili olarak anlamak ve araştırmaktır. Bu açıklayıcı karma yöntem çalışmasında, 126 katılımcı çocuk vardır. Bu çocuklar İstanbul Zeytinburnu ilçesindeki 7 ilköğretim okuluna kayıtlı olan ikinci sınıf çocuklarıdır. Çocukların tamamı 7-9 yaşları arasında olup Türkiye ve Suriye doğumlulardır. Bu çalışmada, önemli demografik bilgilerden biri olan cinsiyet de bağımsız değişken olarak kabul edilmiştir. Nicel aşamada araştırma aracı olarak Uluslararası Çocukların Refahı çalışma grubunun sunduğu ISCWeB anketi uygulanmıştır. Nicel veriler betimsel analiz, ANOVA ve Pearson Korelasyonu testleri ile analiz edildi. Nicel sonuçlar, katılımcıların okuldaki ortalama öznel iyi olma halleri puanlarının yanı sıra ev ve çevre koşullarında iyi olma halinin de ortalamanın üzerinde olduğunu gösterdi. Ayrıca, bu öznel iyi olma hali alanlarının birbirinden bağımsız olmadığı ve aralarında pozitif olarak korelasyon olduğu tespit edildi. Gruplar arasında istatistiksel farklar yalnızca okul dışı etkinliklerde harcanan zamanlarda gözlemlendi. Nitel analizler, ISCWeB anketinde yer alanların ötesinde yeni göstergeler getirdi. Nitel sonuçlar, nicel sonuçlara açıklayıcı bir bakış açısı sundu. Nitel kısımda, Suriyeli ve Türk çocukların yaşamlarında daha fazla sayıda farklılık bulunmuştur. Bulgular, ebeveynleri, öğretmenleri, yetkilileri ve kamuoyunu çocukların refahı hakkında bilgilendirmeye yönelik olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate and understand the school well-being of Syrian and Turkish children in relation to their well-being at home and in environmental conditions. In this explanatory mixed method study, participants were 2nd grade children, aged 7 to 10, born in Turkey or Syria, and enrolled at 7 public primary schools in Zeytinburnu district of Istanbul. Birth country and gender were taken as demographic background variables. For the quantitative phase, the International Survey of Children's Well-being-ISCWeB was used as the instrument. Quantitative data were analyzed with descriptive statistics, and tests including ANOVA, and Pearson Correlation. Quantitative results showed that participants' average subjective well-being scores of school, as well as home and environmental conditions were above average. Moreover, these scores were found not to be independent from each other and they were positively correlated. Some significant differences were found for out-of-school time activities. For the qualitative phase, child-oriented pictures displaying conditions of happiness and unhappiness were used as the instruments. Qualitative data were analyzed using the systematic approach from the grounded theory. Qualitative analyses brought along new indicators beyond the ones covered in the ISCWeB survey. Qualitative results offered explanatory perspective to the quantitative results where a greater number of differences in school well-being were identified in the lives of Syrian and Turkish children. Findings provide parents, teacher practitioners, decision makers and the public with an in-depth perspective about the school well-being of children.