İlköğretim 6. sınıf öğrencilerinin müzik dersine ilişkin tutumları (Ağrı – Patnos örneği)
Sixth grade primary school students' attitude towards music lesson (Ağri - Patnos sample)
- Tez No: 556054
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTUĞ BARIŞERİ AHMETHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı Ağrı'nın Patnos ilçesinde seçilen üç okulda öğrenim gören ilköğretim 6. Sınıf öğrencilerinin müzik dersine yönelik tutumlarının farklı değişkenler ile arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, Ağrı- Patnos' ta Atatürk Ortaokulu, Cengiz Topel Ortaokulu, Patnos Yatılı Bölge Ortaokulunda 6. Sınıfında okuyan 175 öğrenci ile gerçekleşmiştir. Araştırmada Öztürk ve Kalyoncu' nun (2014) geliştirdiği“İlköğretim Altıncı Sınıf Müzik Dersi İçin Bir Tutum Ölçeği Geliştirme Denemesi”ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen bulgular SPSS istatistik programı kullanılarak Frekans, Yüzde, Kruskal Wallis ve Mann Whitney U yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucuna göre örneklemdeki ilköğretim 6. Sınıf öğrencilerinin müzik dersine yönelik tutumlarının olumlu olduğu görülmektedir. İlköğretim 6. Sınıf öğrencilerinin cinsiyet, aile gelir düzeyi, aile eğitim durumu, aile içi müzik davranışları, öğrencilerin müzik tercihleri değişkenleri ile müzik dersine yönelik tutumları arasında anlamlı bir farkın olmadığı görülmektedir. İlköğretim 6. Sınıf öğrencilerinin müzik dersine yönelik tutumları ile ders araç gereçlerini getirme durumları arasında anlamlı bir farkın olduğu, derse kitap ve çalgı getiren öğrencilerin, getirmeyen öğrencilere göre lehine olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the relation of different variants and the sixth grade students' attitude towards music lesson in three schools which are chosen in Patnos, Ağrı. The research has been carried out in Patnos, Ağrı with 175 sixth grade students from Atatürk Secondary School, Cengiz Topel Secondary School and Patnos Boarding Secondary School. In research, Öztürk's and Kalyoncu's (2014) 'The attitude scale for 6th Grade Music Class' has been applied. The data has been analysed with SPSS statistics programme, frequency, percentage, Kruskal Wallis and Mann Whitney U methods. According to the result of the research it has been observed that sixth grade students have a positive attitude towards music lesson. It has been seen that there is not a significant difference between sixth grade students' gender, family income level, educational background of the family, musical behaviours among family members, students' musical choices and students' attittudes towards music lesson. It has been observed that there is a significant difference between sixth grade students' attitude who bring music materials to class and students who don't. The students who bring books and instruments to class have a positive attitude.