Çatışma çözüm tepkileri ile evlilik doyumu arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün düzenleyici rolü
The moderating role of difficulty in emotion regulation: In the relationship between conflict resolution response and marital satisfaction
  1. Tez No: 865367
  2. Yazar: DUYGU ERSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESTEREN GAZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı bireylerin seçtikleri çatışma çözme tepkilerinin evlilik doyum düzeylerinin ve duygu düzenleme güçlüklerinin cinsiyet, yaş ve çocuk sahibi olma demografik değişkenleri minvalinde nasıl değiştiğini detaylı anlamak, araştırma değişkenlerinin birbiriyle olan ilişkisini anlamak ve duygu düzenleme güçlüğünün evlilik doyum düzeyi ile çatışma çözme davranışları ilişkisinde düzenleyici etkisinin varlığını incelemektedir. Veriler Türkiye'de yaşayan 18 yaş üstü ve evli 216 kişiden internet ortamında, ilgili ölçeklerin çevrimiçi ankete dönüştürülmesi yoluyla toplanmıştır. Katılımcılar Sosyodemografik form, Duygu Düzenleme Güçlükleri Ölçeği-Kısa Form (DDGÖ-16), İkili İlişkilerde Çatışma Çözme Tepkileri Ölçeği (İİÇÇTÖ) ve Evlilik Doyumu Ölçeği (EDÖ) ölçme araçlarını doldurmuşlardır. Verilerin analiz sürecinde Frekans dağılımı, Bağımsız Gruplar t-Testi, ANOVA ve Regresyon Analizleri için PROCESS Makrosu kullanılmıştır. Duygu düzenleme güçlüğünün partnerde algılanan çatışma çözme tepkileri ile evlilik doyumu arasındaki ilişkiyi anlamlı düzeyde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand in detail how the conflict resolution reactions of individuals' chosen marital satisfaction levels and emotion regulation difficulties change in terms of gender, age and child bearing demographic variables, to understand the relationship between research variables and the existence of the regulatory effect of emotion regulation difficulties in the relationship between marital satisfaction level and conflict resolution behaviors. The data were collected from 216 married people over the age of 18 living in Turkey on the Internet by converting the relevant scales into an online survey. Participants completed the Sociodemographic form, Emotion Regulation Difficulties Scale-Short Form (DGO-16), Conflict Resolution Reactions Scale in Bilateral Relations (IICCTO) and Marriage Satisfaction Scale (EDO) measurement tools. In the analysis process of the data, PROCESS Macro was used for Frequency distribution, Independent Groups t-Test, ANOVA and Regression Analysis. It has been concluded that emotion regulation difficulty significantly predicts the relationship between perceived conflict resolution reactions in the partner and marital satisfaction.