The use of padlet with backward design lesson plans to engage students actively in language learning
Öğrencileri dil öğreniminde aktif olarak öğrenmeye katmak için geriye doğru tasarım ile padlet kullanımı
- Tez No: 556101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLARA DEMİRBULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Program Geliştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı (a) geriye doğru tasarım ile düzenlenmiş Padlet etkinliklerinin üniversite hazırlık programındaki dikey geçiş öğrencilerinin demografik özelliklerine göre dil öğrenimlerine aktif katılımlarına nasıl yardım ettiğini incelemek, (b) öğrencilerin demografik özelliklerinin farklı kategorilerdeki Padlet etkinliklerine katılımlarını nasıl etkilediğini sorgulamak, (c) dil sınıfındaki öğrencilerin Padlet kullanımından memnun olup olmadıklarını saptamak ve (d) Padlet etkinliklerinin etkilerini görmek için öğrencilerin akademik performanslarını analiz etmektir. Bu çalışma 10 dikey geçiş üniversite dil hazırlık öğrencisinin bir online pano olan Padlet'i kullanımında öğrenme deneyimlerini incelemiştir. Bu çalışma ayrıca öğrencilerin eleştirel düşünmesine, paylaşmasına ve işbirlikçi bir şekilde tartışmasına yardımcı olacak 21. yüzyıl becerilerini sağlayan Padlet üzerinde örnek sınıf etkinlikleri sunmuştur. Çalışmanın sonuçları, Padlet'in öğrencilere dil öğreniminde özellikle belli etkinliklere aktif olarak katılmaya yardım ettiğini ve tüm öğrencilerin Padlet kullanımından memnun olduklarını göstermiştir. Bu da Padlet'in öğrenme süreci iyi planlandığında dil öğreniminde yardımcı bir web aracı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to (a) examine how Padlet activities designed according to backward design help external transfer students in a language class at a university preparatory class for an active engagement in language learning in terms of demographic characteristics, (b) examine how the demographic characteristics affect the students' participation to different categories of Padlet activities, (c) determine if students in a language class are satisfied with the use of Padlet, and (d) analyse students' academic performances to see the impact of Padlet activities given. This study explored the learning experiences of 10 external transfer university preparatory language students while using the virtual bulletin board called Padlet. It also demonstrated sample classroom activities on Padlet providing 21st century skills to help students think critically, share and discuss collaboratively. The results of this study showed that Padlet helped students to engage actively in language learning especially in specific tasks and all students were satisfied with the use of Padlet which reveals that Padlet is a helpful web tool in language learning when the learning process is well designed.