Türkiye'de sözleşmeli tütün üretimi Denizli ili örneği
Contractual tobacco production in Turkey Denizli province example
  1. Tez No: 556149
  2. Yazar: KEVSER AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANİYE DEDEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de tütün üretimine dair çalışma, ilke ve hakları ele almaktadır. Çalışmada tütün üretiminde çalışma yaşamına ilişkin düzenlemeler, ILO'nun kabul etmiş olduğu asgari yaş sözleşmesi, eşit ücret sözleşmesi, sendika özgürlüğü ve toplu pazarlık hakkının korunması ile zorla/zorunlu çalıştırmanın yasaklanması sözleşmesi gibi dört temel prensip çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu temel ilke ve hakların Türkiye tütün üretiminde uygulanıp uygulanmadığı saha çalışması ile açıklanmaya çalışılmıştır. Temel prensiplerin uygulamalarını incelemek için farklı tütün çiftçileri ve sektördeki farklı paydaşlarla görüşmeler yapılmış, saha çalışmasının verileri ile Türkiye işgücü piyasasının verileri karşılaştırılarak çeşitli bulgulara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkey has to deal with the working principles and rights related to tobacco production. The regulation of working life in tobacco production has been evaluated within the framework of four basic principles such as minimum age agreement, which is accepted by ILO, equal wage agreement, freedom of union and protection of right of collective bargaining and prohibition of forced/compulsory labor. This was explained by fundamental principles and rights in Turkey are not applied in the field of tobacco production run. Different tobacco farmers and interviews with the different stakeholders in the sector to examine the application of basic principles made, field studies comparing the data with the data of the labor market in Turkey has reached several findings