İnsansız hat kapsamında polisaj tezgahının modernizasyonu
Modernization of polishing machine for unmanned production line
- Tez No: 556183
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ FUAT ERGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Supsan Otomotiv Parçaları'nda devam eden kalite kontrol hattının insansızlaştırılması Ar-ge projesinde, polisaj tezgahında robot adaptasyonu ile manuel yüklemenin modernize edilmesiyle operatör arayüz ekranı oluşturulmuştur. Operatör arayüz ekranı ile robotik bilgisi gerektiren bir ayarcı ihtiyacı ortadan kaldırılmış, bütün öğretme ve hareket tanımları arayüz ekranı vasıtasıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca tezgaha eklenen yük hücresi vasıtasıyla, puntasız taşlama mekanizması ile çalışan polisaj prosesinde, yük ve diğer değişken parametreler ile testler gerçekleştirilerek, bu grup tezgahlarda aşındırıcı ve polisaj süresi ve baskı kuvvetleri arasında korelasyonlar gözlemlenerek bu alanda öncü bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the R & D project of the unmanned quality control line in Supsan Automotive Parts, the operator interface screen was created by modernizing the manual loading on the polishing machine with robot adaptation. The operator interface screen eliminates the need for an adjuster that requires robotic information, and all teaching and motion definitions are performed via the interface screen. In addition, a pioneering work has been carried out in the polishing process, which works with a centerless grinding mechanism by means of the load cell added to the machine, by performing tests with load and other variable parameters, and observing the correlations between abrasive and polishing time and compressive forces in this group of machines.